Změny 2013 ve zdravotnictví: V nemocnicích zaniknou tisíce lůžek. Co nás ještě čeká?

S příchodem nového roku nás čeká celá řada změn. Jednou z nejzásadnějších je, že v řadě nemocnic se omezí péče a zaniknou tisíce lůžek. To ale není vše, přečtěte si, jaké změny nás čekají v roce 2013 ve zdravotnictví.

O tisíce nemocničních lůžek méně, pevné čekací doby, kratší pobyty v lázních, prodej konopí v lékárnách jsou změny, které nás čekají v roce 2013 ve zdravotnictví. Další ze zásadních novinek je to, že pro lékařský zákrok dítěte nebude potřeba souhlas obou rodičů.

1. Omezení lůžek

Zdravotnictví v roce 2013 plánuje úspornou kůru, v rámci ní během příštího roku zaniknou některá akutní lůžka v nemocnicích. Až sto tisíc lidí se tak může ocitnout v problémech, protože 12 nemocnic během příštího roku skončí s akutní lůžkovou péčí. Na dvou klinikách v Praze už akutní lůžková péče nebude od 1. ledna 2013 – týká se to GynCentra a ISCARE I.V.F.

Dalších 10 nemocnic a klinik skončí s akutní lůžkovou péčí během roku 2013. Jedná se o nemocnice v Hustopečích, Tišnově, Tanvaldu, Duchově, svatého Jiří v Plzni, Sedlčanech, P-P klinika v Kladně, PP Hospitals v Brandýse a kardiologie na Bulovce.

Kromě 12 nemocnic se ale o svou budoucnost musí obávat i další zdravotnická zařízení, 18 jich dostalo jen střednědobou smlouvu s platností dvou až tří let. „To je lhůta, která oběma stranám dává prostor, aby detaily restrukturalizace doladily,“ řekl Ladislav Friedrich, viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven (SZP). Tedy aby místo svých lůžkových oddělení zřídili hospic, nebo zařízení podobného typu.

2. Konec souhlasu obou rodičů

V roce 2013 skončí kontroverzní nařízení, kdy byl povinně potřeba k lékařským zákrokům u dětí souhlas obou rodičů. Zákonodárci ale po necelém roce fungování přišli na absurditu celého zákona a od 1. dubna 2013 už to nebude potřeba.

Lékařům bude stačit souhlas dítěte, a když na to nebude dost vyspělé, může rodič zplnomocnit také prarodiče či chůvy. Ulevit by se mělo rodinám i lékařům, protože získávání souhlasu obou rodičů bylo velmi složité. Například u rozvedených či rodičů, kteří spolu nežijí, to mohlo ohrozit poskytnutí péče dítěte.

3. Dojezdové a čekací doby

Od 1. ledna 2013 se mění tzv. dojezdové doby, tedy doby, za jakou by se lidé měli dostat k lékaři. K praktickému lékaři byste se měli dostat autem či hromadným dopravním prostředkem do 35 minut. Za stejnou dobu byste se měli dostat i k dětskému lékaři, gynekologovi, zubaři či do lékárny. Mění se i čekací doby na plánované operaci, například u výměny kyčelního kloubu by se mělo čekat maximálně 52 týdnů místo současných 78 týdnů.

3. Lázeňská péče

Zapomeňte na lázeňské pobyty, jak je znáte. Zkrátí se délka pobytu, do lázní nebudete moct dva roky po sobě a mnoho pacientů se bude muset pobytech v lázních finančně podílet. Na lázně mají i nadále nárok lidé po operaci velkých kloubů, chronicky nemocní nebo vážná onemocnění, která definuje lékař (patří do nich například závažné nemoci dýchacích cest nebo zažívacího ústrojí). Naopak nově vypadává nárok na pobyt v lázních při nemocech žlučníku.

4. Konopí v lékárnách

Pacienti s roztroušenou sklerózou, rakovinou nebo atopickým ekzémem by mohli v budoucnosti pro utišení svých bolestí získat na elektronický recept na konopí. Umožňuje to nový zákon o léčivech, který prošel Sněmovnou. Nyní by ho měl schválit Senát a podepsat prezident. Pokud vše půjde bez problémů, začal by platit na jaře.

Kdo by však chtěl, byť jen pro léčebné účely, pěstovat marihuanu doma, má smůlu. Nemocní si konopí budou moci na základě elektronického předpisu vyzvednout jen v lékárně. Budou si ho navíc platit v plné výši. Nejdříve by mělo být k dispozici konopí z Nizozemska, od roku 2014 se počítá i s českým konopím.

5. Darování orgánů od cizinců

Českým pacientům budou moci být nově transplantovány orgány od cizinců, kteří v Česku zemřeli. Novela transplantačního zákona umožňuje, že pokud je cizinec držitelem dárcovské karty, znamená to, že s darováním orgánů souhlasí. Pokud cizinec tuto kartu nemá, musí lékaři zjistit, zda dříve vyslovil nesouhlas s odběrem orgánu. Měl by se navázat i kontakt s pozůstalými.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …