Změna lékaře či výpis z karty pomocí internetu

Změnit praktického lékaře nebo požádat o výpis ze zdravotnické dokumentace, by mělo být v blízké budoucnosti možné přes web. Ministerstvo zdravotnictví plánuje vytvoření portálu elektronického zdravotnictví.

„Bude vytvořený portál elektronického zdravotnictví jako vstupní brána k jeho službám. Bude pacientům umožňovat výpisy z registrů a informačních systémů elektronického zdravotnictví nebo dát mandát konkrétní osobě, aby mohla nahlížet do jeho zdravotnické dokumentace,“ uvedl ministr. Dokumentace by měla být po povolení přístupná jak rodině, tak vybraným lékařům. Portál bude součástí věcného záměru zákona o elektronizaci zdravotnictví, který by mohl začít platit od roku 2020.

 

Ministr zdůraznil, že dokumentace pacientů však bude nadále uložena v nemocnicích či u lékařů, ministerstvo bude pouze garantovat bezpečnost jejího sdílení. Podle ministra Vojtěcha bude záznam obsahovat hospitalizaci či vyšetření s údaji o místě, o čase a o poskytovateli zdravotní péče. Podobná data těm, které již mají k dispozici zdravotní pojišťovny.

Skrze portál by měli pacienti moct například změnit svého praktického lékaře nebo si v seznamu poskytovatelů zdravotní péče najít lékaře, kteří přijímají nové pacienty. „Plánujeme, že tam bude i funkce elektronického objednávání nebo sdílení výsledků o provedených vyšetřeních,“ doplnil ministr.

 

Věcný záměr zákona, který by mělo ministerstvo zdravotnictví předložit vládě dokonce března. Další kroky elektronizace zdravotnictví, jako je elektronická dokumentace, žádanky nebo sdílení výsledků testů a vyšetření, budou pro lékaře zpočátku dobrovolné.

 

Poskytovatel zdravotních služeb nebude povinen zavést elektronickou zdravotnickou dokumentaci, ale pokud se tak rozhodne, bude muset dodržovat všechna zákonem nastavená pravidla. Vzniknout by měl také jednotný registr všech pacientů a zdravotníků, který bude sloužit k jejich jasné identifikaci, kterou bude garantovat stát. Bude se v reálném čase udržovat aktuální.

 

O elektronickém zdravotnictví se hovoří několik let. Jeho prvním prvkem byly loni v lednu zavedené elektronické recepty. Proti nim se před spuštěním systému, který centrálně eviduje všechny předepsané léky, zvedly protesty. Letos by se k nim měl přidat sdílený lékový záznam, který by všem ošetřujícím lékařům pacienta umožnil vidět soupis všech jím užívaných léků. Počítá se i s možností sdílení odmítnout. Stále také není dořešená otázka digitalizace listinných receptů.

 

Připravovaná novela zákona o léčivech by měla podle ministra také umožnit anonymizovaná data z centrálního úložiště elektronických receptů analyzovat. Zatím to podle zákona nejde. „Podívali bychom se třeba i na preskripci antibiotik kvůli otázce antimikrobiální rezistence,“ dodal ministr. Odolnost bakterií proti antibiotikům je podle Světové zdravotnické organizace závažnou zdravotní hrozbou.

Autor: M. Hájková

Zdroje:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zmenit-lekare-ci-ziskat-vypis-z-dokumentace-by-mohlo-jit-pres-web-569798

http://www.mednews.cz/cz/aktuality/21537/zmenit-lekare-ci-ziskat-vypis-z-dokumentace-by-mohlo-jit-pres-web

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …