Zdravý životní styl v éře elektronizace

Zdraví nemusí vždy znamenat pouze zdravotnictví, ale také životní styl člověka. A i tato doména postupně podléhá elektronizaci a může být zahrnuta pod širší pojem eHeatlh. V souvislosti s naší Velkou prázdninovou soutěží se redakce eZDRAV pustí i do tohoto tématu. Chystáme pro Vás sérii článků zabývající se elektronizací zdravého životního stylu.

Dnešní článek bude představovat úvod do elektronizace zdravého životního stylu. V čem jeho elektronizace spočívá, jaké jsou možnosti a prostředky a co výhody a nevýhody? Na tyto otázky se Vám dnes pokusíme odpovědět.

Zdravý životní styl stojí především na dvou pilířích – na zdravé výživě a na pohybové aktivitě. V obou těchto oblastech nám rozmach technologií a jejich zvyšující se dostupnost může být velmi nápomocná. Chceme-li prospívat svému tělu a zdraví, není žádný důvod, proč do tohoto procesu nezapojit i technologie.

V minulých desetiletích byly možnosti získávat informace o zdravém životním stylu, monitorovat své návyky, vyhodnocovat je a zlepšovat poněkud omezené. Často nám nezbylo nic jiného, než se obrátit přímo na odborníka – zdravotníka, poradce či trenéra – nebo pátrat v knihách. Tento způsob je i dnes určitě přínosný, ale ne každému vyhovuje např. z hlediska časového nebo finančního.

Dnes kromě vyhledávání informací na internetu existuje spousta možností, jak nám technologie mohou v naší cestě ke zdravému životnímu stylu pomáhat. Existuje nepřeberné množství webových stránek, kde najdeme nejen informace, ale můžeme si zde zaznamenávat a měřit svůj úspěch, najít zde motivaci, video-tréninky nebo online konzultace se speciality.

Nejen počítač a internet, ale také mobilní zařízení nám v dnešní době nabízejí spoustu možností. Jejich hlavním esem jsou specializované mobilní aplikace často spojené s různými senzory – např. pro měření kalorického příjmu či uběhnutých kilometrů.

Všem těmto aspektům se v nejbližších týdnech redakce eZDRAVu bude věnovat. Dnes zde uvedeme hlavní důvody, proč roste obliba online nástrojů pro zdraví životní styl:

článek1.8.

Zdroj: http://online-fitness-services-review.toptenreviews.com/

1) Pohodlí – Nemuset nikam cestovat, věnovat se cvičení či plánování kdykoliv je to pro mě pohodlné – to je jedna z největších výhod.

2) Nástroje sledování a měření – Interaktivita, měření na míru, jednoduché vedení záznamů – tyto výhody přináší zejména mobilní aplikace a senzory.

3) Cena – Je mnohem levnější zaplatit někomu za hotové řešení, za aplikaci, za video-kurz než za to, aby se mi individuálně věnoval.

4) Čas – Časová úspora je jednou z nesporných výhod, souvisí především z tím, že odpadá dojíždění a pevně daný rozvrh či otvírací doba.

5) Soukromí – Mnoho lidem je příjemnější, že se nemusí s nikým bavit osobně nebo například cvičit před někým cizím na veřejném místě.

6) Podpora – Motivace od komunity je při změně životního stylu důležitá, elektronizace možnosti takového komunikace značně rozšiřuje a boří prostorové bariéry.

7) Počasí – Pro spoustu lidí oblíbená výmluva, proč něco odložit, zde odpadá.

Souhlasíte s tímto seznamem? V příštím článku se můžete těšit na podrobnější pohled na online fitness a cvičení ve světě i v českém prostředí.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …