Zaznělo na eHealth day 2015

17. února proběhla, za mediální podpory portálu eZDRAV.cz, v pražském IKEMu konference eHealth day 2015. Konferenci každoročně pořádá vydavatelství Sdělovací technika – STECH. Kromě jednotlivých prezentací odborníků z oblasti zdravotnictví proběhla i panelová diskuze, které se zúčastnil např. náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Tom Phillip Ph.D.

V tomto článku pro Vás redaktoři portálu eZDRAV.cz shrnují obsah čtyř prezentací, které na konferenci zazněly. Ve skutečnosti jich proběhlo více a daná témata pro Vás budeme postupně zpracovávat, takže se můžete těšit na příští články.

10551518_785856754840111_3767431741293522560_o

MUDr. Marek Zeman, MBA – ředitel FN Královské vinohrady ve své prezentaci na začátek zmínil několik důležitých demografických údajů pro Českou republiku (viz také naše dříve zveřejněné články zde a zde).

Za zmínku určitě stojí informace, že každý občan ČR se objeví u lékaře průměrně 13x za rok. To může být způsobeno mylnou domněnkou, že zdravotnictví je zdarma. I přes podfinancování sektoru zdravotnictví se odborníci shodují, že lékařská péče v ČR je na vysoké úrovni. Pro srovnání můžeme uvést podíl HDP na zdravotnictví v ČR = 7,4% x ve státech OECD = 9%.

MUDr. Zeman přednesl několik návrhů na zlepšení situace ve zdravotnictví.

 1. Elektronizace zdravotnictví (eHealth) (ze které zatím bohužel převládají spíše obavy)
 2. Kvalita a dostupnost informací
 3. Zvýšení efektivity

FNKV

 

Ing. Pavel Východský Ph.D. – náměstek ředitele pro informatiku ve VZP ČR uvedl 2 možné cesty k zavedení elektronizace v ČR – „shora/zdola“. Elektronizace „shora“ – například formou ePředpisu, celostátní agendy, změn v legislativě X Elektronizace „zdola“ – formou projektů elektronizace v rámci stávající legislativy.

V rámci činnosti VZP v oblasti elektronizace ve zdravotnictví zmínil Ing. Východský dva stávající projekty v kraji Vysočina, o kterých vás podrobně informujeme v některém z dalších článků. Závěrem byla zmíněna platforma e-VZP, o které se můžete dočíst zde.

VZP

Mgr. Tereza Skládanková – analytička z TECHNISERV IT informovala o archivní platformě (AP), která zabezpečuje důvěryhodné ukládání dokumentů v elektronické podobě. Zabezpečení těchto dokumentů zajišťují dvě stěžejní ochranná opatření, která musí být vždy kompletní (zaručují důvěryhodnost dokumentu):

 1. Elektronický podpis (identifikace osoby)
 2. Časové razítko (přesné určení času)

Výhody archivní platformy:

 • Snižují se náklady na skladování/skartaci dokumentů v papírové podobě
 • Umožňuje rychlé a efektivní vyhledávání
 • Možnost nasazení v Cloudu
 • Možnost přednastavení „skartačních lhůt“
 • Propojení dokumentů do složek skrze společného identifikátoru (např. rodné číslo)

  O zabezpečení v cloudu jsme psali např. zde.techservIT

  MUDr. Kateřina Klímová, MBA – lékařka prezentovala své zkušenosti s elektronickým zdravotnictvím v praxi v prezentaci s názvem: Efektivní ordinace = kvalitní zdravotní péče = spokojený pacient.

  Pro MUDr. Klímovou je elektronizace hlavním kritériem pro výběr partnerů. Ve své ordinaci využívá vše (kromě informovaného souhlasu) v elektronické podobě. Úspora času s administrativou pro ni znamená více času na klienty. Důležitým prvkem je i online kontrola zdravotního pojištění – eKontrol nebo elektronický číselník lékařských předpisů. MUDr. Kateřina Klímová využívá produktů firmy Compu Group Medical, u které vyzdvihuje především vynikající servis zahrnující stálé inovace.

  Podrobnější informace o fungování elektronizace v praxi pro vás připravíme v některém z nadcházejících článcích.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …