Zapojte se do 9. ročníku celostátního projektu „Nejlepší nemocnice ČR 2014“

Špatné značení, nevhodný přístup nemocničního personálu či výhrady ke stravě – i to jsou důvody, proč vznikl celostátní průzkum Nemocnice ČR, který každoročně pořádá nezisková organizace HealthCare Institute.

Součástí projektu je pravidelné sestavování žebříčku nemocnic v ČR. Průzkum je prováděn každoročně ve všech 157 nemocnicích s akutními lůžky, jeho výsledky jsou veřejně přístupné a jsou také přímo předávány managementu nemocnic a jejich zřizovatelům za účelem postupného zvyšování kvality a bezpečnosti v nemocnicích.

V letošním roce se průzkum Nemocnice ČR organizovaný HealthCare Institute zaměřuje nejen na spokojenost, ale nově také na bezpečnost pacientů v českých nemocnicích. Pocit bezpečí je podle psychologů nejen jedna ze základních lidských potřeb, ale i důležitý faktor úspěšné léčby.

Nahlédneme-li do výsledků jednotlivých ročníků průzkumu Nemocnice ČR, můžeme konstatovat, že respondenti nemají problém nejen pojmenovat nedostatky, ale umí rovněž vyzdvihnout přednosti. Zřetelné to je např. v otázce týkající se informování pacienta lékařem a vysvětlení mu dalšího postupu léčby, kdy se od roku 2009 do roku 2013 spokojenost zvýšila o 8,8 procentních bodů.

Problémem zůstává strava. Situace je každým rokem pozitivnější, ovšem reakce respondentů v oblasti zlepšení napovídá, že se jedná o dlouhodobější úkol pro většinu nemocnic. Další výzvou je lepší informovanost pacientů o doplňkových aktivitách nemocnice (např. informování pacienta o možnosti duchovní služby).

Máte-li zájem ovlivnit chod své nemocnice, třeba i míru její elektronizace, vyjádřete svůj názor nejpozději do 30. září 2014 prostřednictvím dotazníku, který je k dostání v tištěné podobě v nemocnicích nebo v elektronické podobě na webových stránkách www.nejlepsi-nemocnice.cz, kde najdete také více informací. V roce 2013 se tohoto projektu zúčastnilo 80 tis. pacientů (ambulantních a hospitalizovaných) a téměř 7 tis. zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …