VZP se úspěšně propojuje se základními registry

Všeobecná zdravotní pojišťovna se úspěšně zapojuje do procesu elektronizace veřejné správy. Jejím klientům by to mělo v budoucnu usnadnit komunikaci s VZP. Pojišťovně by již například výhledově nemuseli hlásit, že se přestěhovali, změnili si po svatbě příjmení a podobně. Tyto údaje totiž bude mít VZP automaticky k dispozici z Informačního systému základních registrů, který spravuje ministerstvo vnitra.

 

V minulých dnech ukončila VZP pilotní provoz, v jehož rámci propojila vlastní informační systém s Informačním systémem základních registrů. U bezmála tří milionů klientů pojišťovna do poloviny ledna ověřila, že jejich údaje jsou v souladu s registrem obyvatel. V příštích týdnech budou data ověřena již u drtivé většiny z šesti milionů klientů VZP.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna obdržela vůbec poprvé první certifikát do produkčního prostředí a v prosinci ověřila správnost a úplnost údajů u více než milionu lidí,“ dočkala se VZP pochvaly v lednové Zprávě o stavu provozu základních registrů. Ke konci loňského roku bylo k základním registrům připojeno celkem 1 905 orgánů veřejné moci, tj. 76,5 %. Jde například o 13 ministerstev, všechny krajské úřady a všechna statutární města nebo třeba bezmála 1 800 měst a obcí.

Systém základních registrů přitom zahrnuje registr obyvatel, registr osob či například registr územní identifikace, adres a nemovitostí.

V okamžiku, kdy VZP bude mít u všech pojištěnců ověřeno, že jejich údaje odpovídají skutečnosti, měla by se pro klienty usnadnit komunikace. Využití moderních technologií by mělo zajistit efektivní, bezpečnou a transparentní on-line výměnu přesných údajů mezi registry a pojišťovnou, což povede ke snížení byrokratické zátěže pro klienty.

Momentálně nicméně zákon nadále ukládá klientům povinnost oznámit zdravotní pojišťovně vyjmenované skutečnosti. V případě, že by tato zákonná úprava byla zrušena, VZP by nadále od svých pojištěnců již takové formální oznámení nevyžadovala.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …