VZP definitivně dává ruce pryč od IZIPu

Všeobecná zdravotní pojišťovna se po odmlce rozhodla zcela vypovědět poslední smlouvu, kterou měla doposud s firmou IZIP. Společnost IZIP totiž ještě spravovala portál pojišťovny VZP – tedy jakousi bránu, přes kterou plynula veškerá elektronická komunikace s lékaři i pacienty. Na vypovězení smlouvy chce ředitel Zdeněk Kabátek pracovat už od tohoto pondělí.

Nedorozumění s vlastníky akcií

Vedení VZP se totiž nedohodlo se švýcarskou firmou eHI eHealth International na odkoupení jejích 49 procent akcií IZIP. Zbytek akcií vlastní pojišťovna. Nyní se teprve rozhodne, co VZP se svými akciemi udělá a jak zajistí provoz portálu. Ukončit smluvní vztahy a zbavit se zbytku akcií v případě nedohody s eHI eHealth International uložila v pondělí řediteli VZP Zdeňku Kabátkovi správní rada pojišťovny.

Podle člena správní rady pojišťovny a také poslance za TOP 09 Jiřího Skalického se dal podobný výsledek čekat. Švýcarští vlastníci totiž celé týdny na výzvy k jednání nereagovali. Pojišťovna už má proto vymyšlený také plán, jak postupovat při tvorbě nového portálu. Bude se ho snažit vytvořit vlastními silami.

Jasný plán?

VZP už má také vymyšleno, jak naloží se zbylými akciemi, které vlastní. Dohromady jich má 51 procent. Ve smlouvě o odkupu 46 procent akcií je naštěstí jedna pojistka. Podle té může údajně pojišťovna do určité doby od smlouvy odstoupit a akcie vrátit zpátky. Zbylých pět procent akcií, které pojišťovna nakoupila ještě za minulého volebního období, se vedení VZP pokusí nabídnout k odkupu za nominální hodnotu. Tak, aby skončil veškerý majetkový vztah a kontakt s IZIPem.

Pojišťovna za provoz portálu potřebného ke komunikaci s lékaři a pacienty platí šest milionů měsíčně. Celkem do kritizovaného projektu vložila přibližně dvě miliardy korun. Na ukončení projektu se před rokem domluvil ministr zdravotnictví Leoš Heger s premiérem Petrem Nečasem, konec problematického systému poté odhlasovala správní rada VZP.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …