Vyúčtování péče za rok 2012: Přes 50 nemocnic vydělá

Přes 50 nemocnic v Čechách a na Moravě vydělá na vyúčtování péče, kterou za loňský rok vykázaly Všeobecné zdravotní pojišťovně. Vyplývá to z předběžných výsledků vyúčtování roku 2012. Pokud by pojišťovna uplatnila postup striktně podle úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví, musely by jí ale také některé nemocnice část peněz vyplacených předem na zálohách vracet.

První předběžné výsledky vyúčtování péče lůžkových zařízení za rok 2012 dokončila VZP tento týden. Pojišťovna přitom postupovala přesně podle závazné úhradové vyhlášky vydané ministerstvem zdravotnictví, kterou se v rámci možností snažila vykládat vždy co nejpříznivěji pro nemocnice.

Při striktním uplatnění takového postupu by celkové saldo vyúčtování činilo 859 milionů ve prospěch VZP. Protože si je ale pojišťovna vědoma současné ekonomické situace, která má na řadu nemocnic negativní dopady, bude se všemi, které by vyúčtování dostalo do problémů, dále jednat. Bude se snažit, aby výsledky byly přijatelné pro všechny strany.

Předběžné výsledky ukazují, že zatímco VZP v loňském roce vydala na zálohy nemocnicím 66 miliard a 335 milionů korun, vykázaly jí nemocnice péči za péči 65 miliard 476 milionů korun. Jednotlivé nemocnice ještě v tuto chvíli předběžné vyúčtování neznají a bude jim postupně rozesíláno v nejbližších dnech. Nicméně VZP se kvůli množícím se dotazům médií rozhodla zveřejnit alespoň základní informace.

Nejvíce by na vyúčtování podle předběžného výsledku vydělala nemocnice, které by VZP poslala na účet za loňský rok nad již vyplacené zálohy dalších cca 140 milionů korun. Naopak nejhůře by vyúčtování dopadlo na zařízení, které by z vyplacených záloh muselo VZP více než 200 milionů korun vrátit.

U těch nemocnic, na které by vyúčtování mělo nejhorší dopady, se spojilo dohromady několik faktorů – jednak jim zjednodušeně řečeno přišlo méně pacientů. Je tedy možné říci, že se částečně projevuje žádoucí trend, aby peníze mířily tam, kam chodí nemocní, a naopak (systém plateb DRG). Druhým faktorem, který výrazně přispěl k problémům některých zařízení, je fakt, že se výrazně snížila výše úhrad u vybraných zdravotnických prostředků, které dříve nemocnice vykazovaly pojišťovně za částky mnohem vyšší, než byla jejich obvyklá cena na trhu v ČR. Samozřejmě, že svou roli sehrálo i nastavení úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví, které se některá zařízení dokázala přizpůsobit lépe a jiná hůře.

VZP zdůrazňuje, že současné výsledky vyúčtování jsou pouze předběžné a pojišťovna je v dané podobě a bez dalšího jednání nebude ihned uplatňovat, jak bylo obvyklé v předchozích letech. Naopak – ředitel Zdeněk Kabátek při svých cestách po regionech a setkáních se zástupci krajů i nemocnic dal opakovaně najevo, že je připraven k jednáním, jejichž cílem je co nejvíce omezit dopady obtížné ekonomické situace.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …