Výdaje na sociální a zdravotní péči stouply za posledních 20 let čtyřikrát

Celkové výdaje na sociálně-zdravotní systém v Česku stouply za posledních 20 let téměř čtyřikrát. Zatímco v roce 1993 se tyto výdaje v České republice pohybovaly kolem 202 miliard korun, vloni už překročily 788 miliard. Postupně roste i jejich podíl na hrubém domácím produktu – který přesáhl 20 procent. Údaje vyplývají z publikace výzkumného ústavu práce o vývoji ekonomických ukazatelů v ČR v letech 1990 – 2012.

Výdaje na český sociálně-zdravotní systém stouply za uběhlých 20 let přesně o 586  miliard korun. Přibližně dvě třetiny těchto peněz šly hlavně na podporu systému sociálního zabezpečení. Od roku 1993 vzrostly téměř o 364 miliard korun, tedy skoro čtyřnásobně. Zbývající podíl, jež plyne na dotování systému zdravotní péče, vzrostl více jak čtyřnásobně, a to asi o 223 miliard.

Podíl výdajů na HDP se zvyšuje, i tak je ale nižší než v mnoha vyspělých evropských zemích. Ve starých státech EU jen do sociálních věcí putuje kolem pětiny HDP, do zdravotnictví pak další desetina. V Česku je procentní podíl sociálně zdravotního systému k HDP asi 20,5 %, z čehož 12,8 % zabírá systém sociálního zabezpečení a zbývajících 7,7 % systém zdravotnictví. Zdravotníci v Česku však domácí podíl výdajů kritizují. Podle nich je české zdravotnictví podfinancováno, kvalita péče je přitom se Západem srovnatelná.

Částky na důchody, dávky a zdravotní péči v ČR každoročně rostou. Důvodem je například i to, že seniorů přibývá a i penze jsou vyšší než dřív, že se dávky valorizují či že zdravotní péče je modernější a také dražší. V celkovém balíku peněz se postupně mírně mění poměr výdajů na zdraví a na sociální zajištění. Do zdravotnictví se přelévá stále větší díl, naopak část na sociální věci se mírně zmenšuje. Nejvíce peněz putovalo ve srovnání s HDP České republiky do zdravotnictví v roce 2009.

Do sociálního zabezpečení loni putovalo zhruba 492,55 miliardy korun. Je to skoro 13 procent HDP. V roce 2010 to bylo o 20 miliard méně a 12,4 procenta HDP. Na přelomu tisíciletí stát vydal kolem 279 miliard, tedy 11,4 procenta HDP. V roce 1993 do sociální oblasti šlo necelých 129 miliard.

Zdravotnictví loni připadlo 7,7 procenta HDP, tedy skoro 296 miliard korun. Představuje to téměř 38 procent všech sociálně zdravotních výdajů. Před dvěma desetiletími to bylo 36,2 procenta s částkou 73 miliard.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …