Transplantace v IKEM: Výjimečný rok 2012 a ne zcela optimistický výhled na rok 2013

Transplantcentrum IKEM má za sebou výjimečný rok. Lékaři provedli nejvíce transplantací jater u dětí i dospělých v historii celého programu a nejvíce transplantací ledvin od žijících dárců. Celkem pomohli zachránit nebo zkvalitnit život 373 pacientům, kterým transplantovali 396 orgánů. Institut klinické a experimentální medicíny tak stále drží pozici největšího a nejvýkonnějšího transplantačního centra v ČR.

V průměru víc než jednu transplantaci denně provedli v roce 2012 týmy pražského IKEM. „Velmi mě těší úspěchy lékařů ve velkých či unikátních transplantačních programem, které v IKEM jsou a které v loňském roce zaznamenaly takové úspěchy. Zároveň jsem velmi rád, že i programy jako transplantace srdce, transplantace slinivky břišní nebo Langerhansových ostrůvků drží svůj standard, který je nad průměrem oproti ostatním transplantačním centrům v ČR,“ říká ředitel institutu, MUDr. Aleš Herman, Ph. D.

Nejvíc transplantací ledvin od živých dárců

Kvantitativně největším programem v IKEM jsou transplantace ledvin. „I když nejvíce ledvin získáváme od zemřelých dárců, loni to bylo 183 orgánů, podařilo se velmi výrazně rozvinout program transplantace od živých dárců. Ledvinu tak někdo příbuzný, známý nebo kamarád loni daroval nemocnému v 52 případech, což je nejvíc v celé historii programu,“ říká přednosta Transplantcentra IKEM, MUDr. Pavel Trunečka, CSc.

Velkou mírou k tomu přispěla také vůbec první řetězová transplantace ledvin v ČR (6. a 7. 11. 2012), během které orgán darovalo šest lidí a šest pacientů tak dostalo možnost vyřešit své onemocnění. „Přípravy, vyšetřování pacientů a dárců, hledání shod mezi dvojicemi, to vše trvalo přes tři čtvrtě roku. Nyní se pacientům daří dobře a jejich nové ledviny fungují až dvakrát déle, než kdyby dostali ledvinu od zemřelého dárce. Navíc se blížíme k dalšímu párování mezi nekompatibilními dvojicemi, které snad přinese další řetězovou transplantaci a párové výměny ledvin,“ v IKEM jsou navíc od června 2011 všechny odběry ledvin ze žijících dárců prováděny mini invazívní tzv. laparoskopickou technikou vysvětluje MUDr. Jiří Froněk, Ph. D. FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie, vedoucí týmů transplantací od živých dárců.

Transplantace ledvin představují nejlepší metodu léčby nezvratného selhání ledvin. Tím v Česku trpí přes 6000 lidí, kteří jsou vesměs léčeni především dialyzačními metodami. „Jen 12 % z nich je zařazeno k transplantaci ledvin, z toho víc než polovina z nich jsou pacienti IKEM. Proto se naši nefrologové i speciálně vyškolené sestry snaží pacienty z ostatních zdravotnických zařízení co nejvíce informovat o tom, jaké jsou jejich další možnosti a že se díky transplantaci může jejich výrazně zlepšit, a v IKEM se je pak k transplantaci snažíme co nejlépe připravit,“ doplňuje týmovou práci u transplantací ledvin prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM.

Nejvíce transplantací jater u dospělých i dětí

            O téměř 20 transplantací víc než v roce 2012 (celkem 83) zachránilo život pacientům se selhanými játry. Výjimečnými úspěchy prošel i program transplantací tohoto orgánu u dětí, který IKEM provádí jako jediné centrum v republice. Nová játra dostal rekordní počet 11 dětí. „V jednom případech jsme museli přejít k retransplantaci orgánu, neboť pacientovo tělo nový orgán odmítlo,“ vysvětluje MUDr. Libor Janoušek, Ph. D., vedoucí programu dětských transplantací jater v IKEM, a dodává: „Navíc se nám podařilo odtransplantovat vůbec nejmenší dítě v historii programu, byl jím čtyřměsíční René, který nevážil ani 6 kilo.“ Počty nejmenších pacientů také zvýšila změna tzv. alokačních kritérií a aktivnější přístup ke zmenšení štěpu jater případně k hledání příbuzenských dárců. Díky nim mají dětští pacienti větší šanci na transplantaci.

A těsně před Vánoci tak lékaři po deseti letech a teprve po třetí v ČR provedli transplantaci jater od živého dárce. Pro roční Aničku se dlouho nemohl najít vhodný orgán, proto se její otec rozhodl jí část svých jater darovat. „Odebrat část životně důležitého orgánu zdravému člověku a tu pak transplantovat malému dětskému příjemci je jedna z nejobtížnějších transplantací. Pro malou Aničku už nebyla jiná možnost, čekala na játra od zemřelého dárce dlouho a její stav se rapidně zhoršoval. O to větší je radost, jak se po měsíci od operace oběma – tatínkovi i dceři – daří,“ popisuje důvody operace MUDr. Jiří Froněk, který operaci prováděl. „Příbuzenské transplantace jater plánujeme provádět ve větším počtu zejména u nejmenších pacientů. I když se jedná o velmi materiálově a odborně náročné výkony, pro naše malé příjemce nabízejí nejlepší možnost úspěšného výkonu,“ dodává MUDr. Janoušek.

I když se IKEM specializuje především na dospělé pacienty, pro ty dětské má speciálně vyškolený personál. „U dětských pacientů s tak těžkou diagnózou, jakou jsou jaterní onemocnění, je velmi náročná jak operační, tak pooperační péče. Proto veškerý personál naší kliniky prošel vysoce specializovaným výcvikem, jsme pro tyto pacienty plně vybaveni, např. pro ně máme přizpůsobeny všechny přístroje jak na sálech, tak na klinice, kde jsou umístěny vždy v samostatném boxu apod.,“ doplňuje MUDr. Eva Kieslichová, Ph. D., přednostka Kliniky anesteziologie,  resuscitace a intenzivní péče.

Financování transplantací 2013

            Úhradová vyhláška, skrze niž jsou zdravotní služby hrazeny, je pro rok 2013 k velkým nemocnicím velmi restriktivní. Již léta podfinancovaný transplantační program se tak dostává do velmi tíživé situace. „Zatímco v letech minulých jsme finanční výpadky v transplantačních programech hradili z výsledků některých programů Kardiocentra IKEM, letos to již kvůli jinak nastavenému finančnímu ohodnocení některých kardiologických programů není možné. A tím by mohl vzniknout velký problém,“ varuje ředitel institutu MUDr. Aleš Herman.

            V současné době totiž v transplantačních programech nejsou hrazeny od zdravotních pojišťoven například některé výkony a roztoky pro odběr a udržování orgánů, práce transplantačních koordinátorek nebo některé léky. „Celkem jsme tuto ztrátu spočítali u 360 transplantací na cca 160 milionů korun (nehrazená péče 60 korun, podfinancování transplantací 100 milionů korun). Intenzivně jednáme s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnou jak o krátkodobém řešením, tak o dlouhodobém – systémovém řešení tohoto problému ve formě balíčkových cen,“ doplňuje MUDr. Herman. IKEM jedná o zreálnění úhrady, o tzv. „transplantační  balíčky“ s plátci zdravotního pojištění již od prvního čtvrtletí roku 2012.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …