Spotřeba papíru v ČR a její vazba na elekronizaci

V červencovém článku jsme Vás informovali o tom, jak se vyvíjí produkce a spotřeba papíru v Evropě. Dnes bychom se chtěli blíže podívat přímo na Českou republiku a zkusit u toho také odhadnout, jak se na dnešních trendech podepisuje elektronizace.

 

Spotřeba dřeva

Ve statistikách se často uvádí, že v průměru spotřebuje každý člověk za život množství dřeva a papíru odpovídající asi polovině hektaru lesa. To je ale pouze ilustrativní odhad, dá se skutečně odhadnout, kolik stromů se spotřebuje na výrobu papíru? Přesná odpověď je takřka nemožná – můžeme se na to podívat následovně:

Z jednoho smrku se vyrobí zhruba 80 000 archů A4 běžného kancelářského papíru o plošné hmostnosti 80 g/m2.

Novinový papír obsahuje na rozdíl od kancelářského papíru i určitý podíl dřevoviny, čímž se šetří dřevo. Běžný výtisk celostátního deníku o formátu A3 a 32 stranách váží asi 98 gramů. Z jednoho stromu se za tohoto předpokladu vyrobí cca 6 800 výtisků.

Spotřeba papíru

Celková spotřeba papíru zahrnuje všechny druhy papíru – nejen klasický kancelářský a novinový, ale i hygienický, obalový apod. V České republice má celková spotřeba papíru vzrůstající tendenci, nedosahuje však průměru v nejvyspělejších státech světa. V posledních letech spotřeba dokonce o něco poklesla. Průměrná roční spotřeba papíru a lepenky je u nás nyní okolo 130 kg na osobu.

Není bez zajímavosti, že zatímco spotřeba obalového papíru roste, spotřeba grafického papíru spíše stagnuje či klesá. Je to především tato doména, ve které elektronizace a elektronická komunikace částečně přebírá otěže. V trendu se odráží především elektronizace tisku, zábavy, reklamy, ale i komunikace mezi firmami, úřady a podobně.

Snižování spotřeba papíru – třídění a recyklace

Při recyklaci papíru se ušetří především samotné stromy (použitím 1 tuny sběrového papíru ušetříme asi 17 stromů v lese) a uspoří se až 50% energie a 40% vody. Sníží se také znečištění vzduchu (o 75%) a vody (o 35%). V ČR je v současnosti znovu využíváno asi 30-40% sběrového papíru.

Kromě třídění a recyklace můžeme spotřebu papíru snížit také vědomým snížením naší papírové spotřeby. Věděli jste, že do každé schránky přijde kolem 15 kg reklamních materiálů ročně? Pokud o letáky nemáte zájem, označte viditelně schránku nápisem typu “Nevhazujte reklamu!” a distributor je povinen to respektovat.

Kromě posílení role elektronizace, ke které může přispět každý z nás, najdete i další tipy na snižování spotřeby papíru na stránkách ekologických organizací. Např. zde.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …