Smartphony mění život ve městech. K lepšímu.

V nejnovějším průzkumu Ericsson ( NASDAQ : ERIC ) zjišťoval zájem obyvatel světových metropolí o zavedení nových elektronických služeb do smartphonů, které by mohly významně ovlivnit život ve městě. Projekt zkoumal, ve kterých oblastech městského života lze v blízké době očekávat největší poptávku po technologických inovacích. Průzkum proběhl ve městech jako Sao Paolo, Peking, New York, Londýn či Tokyo, na vzorku 7 500 respondentů. Je referenční pro 40 milionů lidí.

Zdrojem informací byli majitelé smartphonů, právě ti totiž mají očekávané změny přinést. Studie předpovídá, že nové služby by měly být orientovány zejména na sociální sítě a měly by využívat prostředí smartphonů a tabletů s mobilním internetem. Respondenti měli za úkol zhodnotit, které nové koncepty služeb jejich městskému způsobu života nejvíce pomohou.

Michael Björn, šéf výzkumu v Ericsson ConsumerLab dodává: “Masivní poptávka po nových IT službách může změnit městský život za hranici naší představivosti již do tří let. Služby pro smartphony zaměřené na nakupování, oblast gastronomie či vyhledávání zábavy mohou výrazně zvýšit spokojenost lidí se životem ve městech. “

Gastronomie a nákupy

Mezi elektronické služby s největším potenciálem patří například personalizace turistických, gastronomických či nákupních průvodců, kteří pracují s osobními doporučeními a zkušenostmi. Dále je to elektronické nakupování, digitální trenéři, mobilní jídelníčky, online rezervace stolů nebo před – objednávání jídla a expresní donášky zboží. Zajímavostí, která má podle studie velký potenciál, jsou služby sledující ingredience, které restaurace ve svých jídlech používají. Až 61 % respondentů si myslí, že tato služba bude zcela běžná a to do tří let.

Studie pokrývá i oblasti, s nimiž obyvatelé měst nejsou spokojeni. Proto se dají očekávat změny v oblasti péče o seniory a děti, ve zdravotnictví, či komunikaci s úřady.

Technologie již brzy umožní rodičům sledovat v mobilu docházku, či hodnocení dětí ve školách nebo třeba životosprávu příbuzných v sociálních zařízeních. Jednodušší bude v případě nouze i lokalizace nejbližšího záchranné jednotky, která je schopna přijmout a ošetřit úraz a podobně.

Samospráva, úřady

Mezi další vřele očekávané nové služby patří elektronická komunikace ze samosprávou a úřady, či kontextové mobilní služby. Nejhůře hodnocena oblast městského života – doprava by rovněž měla zažít lepší období. Největší šanci na úspěch mezi službami v této oblasti mají personalizované navigace. Ty by měly poskytovat komplexní cestovní informace pro všechny způsoby dopravy – od chůze, přes kolo, hromadnou dopravu až po auta. Takovou službu by dnes ocenilo 47 % majitelů smartphonů .

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …