Služby eGovernmentu a Česká pošta

V rámci spolupráce s orgány státní správy vykonává nejrůznější služby eGovernment v ČR Česká pošta. Zatímco eGovernmentu jako takovému jsme se na portálu eZDRAV.cz věnovali například v tomto článku, dnes se blíže podíváme právě na Českou poštu a služby, které nám umožňuje.

Česká pošta umožňuje vyřizování některých záležitostí pro komunikaci se státní správou s cílem přiblížit je občanům i firmám a ušetřit jim čas a energii při běhání na úřady a mezi úřady. Otevírací doba pošty je přitom většinou příznivější než úřední hodiny příslušných úřadů a také dostupnost jejich poboček je lepší.

Podívejme se proto na služby, které již dnes můžeme vyřídit na poště bez nutnosti chodit přímo na úřady státní správy:

Czech POINT – Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál

Tzv. Czech POINTy jsou asistovanými místy výkonu veřejné správy. Najdete je na téměř 1 000 poštách označených logem Czech POINT. Zaměřují se především na vydávání ověřených výstupů z několika informačních systémů veřejné správy (např. z rejstříku trestů, katastru nemovitostí, živnostenského rejstříku, bodového hodnocení řidičů, insolvenčního rejstříku, základních registrů).

Kromě ověřených výstupů je možné na Czech POINTech také ohlásit živnost či požádat o nové přístupové údaje k datové schránce.

eShop Czech POINT

Zmíněný Czech POINT má také svou variantu eshopu, kde si můžete elektronicky objednat některé výpisy z rejstříku veřejné správy online přímo z pohodlí domova nebo kanceláře. Tím ušetříte čas věnovaný návštěvě Czech POINTu. Vybraný výpis vám bude doručen na dobírku na vámi zvolenou adresu do tří pracovních dnů.

Výpisy, které je možné si prostřednictvím eShopu Czech POINT objednat:

   • výpis z katastru nemovitostí
   • výpis z veřejných rejstříků
   • výpis ze živnostenského rejstříku
   • výpis ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů
   •  
    Automatické zasílání výpisů z informačních systémů veřejné správy

    Pokud se často účastníte výběrových řízení, může pro vás být zajímavá služba, kdy vám Česká pošta bude každé 3 měsíce dostávat ověřené výstupy z veřejných rejstříků, živnostenského rejstříku a seznamu kvalifikovaných dodavatelů přímo k vám do kanceláře. Platba za tuto službu pak probíhá na základě faktury doručené společně s výpisy.

    Autorizovaná konverze dokumentů

    Možnost úplného převedení dokumentu z listinné podoby do elektronické nebo naopak. Dokument, který provedením konverze vznikl, má přitom stejné právní účinky jako ověřená kopie dokumentu.

    Ověřování listin a podpisů

    Kvůli ověřování listin a podpisů nemusíte chodit na úřad nebo shánět notáře, stačí navštívit poštu s logem Czech POINT. Při ověření dokumentu ani není nutné přinést s sebou okopírovaný dokument, kopii v maximálním formátu A4 vám zhotoví na poště.

    Datové schránky

    Datová schránka vám umožní posílat elektronické dokumenty orgánům veřejné moci zcela zdarma, a tak můžete nejen se státem komunikovat kdekoli a kdykoli. Na poštách si můžete datovou schránku zřídit, spravovat související žádosti a oznámení (seznam možných úkonů zde), využít jejich doplňkové služby (seznam zde) nebo i zneplatnit přístupové údaje při jejich ztrátě.

    iPředpisy

    Tato služba vám umožní se každý měsíc dozvídat o nejdůležitějších novinkách z právního světa. Jde o souhrn novinek v českém i mezinárodním právu, v soudních judikátech nebo i z jednání zákonodárců, které ovlivňují každodenní život malých a středních podnikatelů nebo manažerů. Česká pošta spolupracuje s právními odborníky, kteří novinky analyzují a jasně a srozumitelně vysvětlí jejich dopad na vaše podnikání.

    Novinky je možné odebírat formou měsíčního newsletteru, do kterého budou vybrány přímo informace šité na míru vaší firmě. Je možné si vybrat typy novinek dle oboru podnikání i dle specializace činností vaší firmy.

    iZakázky

    Tato služba spočívá v hlídání veřejných zakázek, jde o vyhledávání nových obchodních příležitosti ve více než 120 oborech – na ministerstvech a státních institucích, v krajích, ve městech, v obcích, na elektronických tržištích nebo i u lokálních zadavatelů. Informace jsou dodávány rychle a přesně dle vámi nastavených kritérií.

    Služba je určena pro živnostníky a podnikatele a najdete ji na adrese: www.i-verejnezakazky.cz

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …