Simulace – krok ke správné komunikaci

Profesionální herci, psychologové a zdravotníci spojili své síly v unikátním projektu simulačního centra komunikačních dovedností Mezinárodního centra klinického výzkumu. Díky centru budou mít studenti středních zdravotnických škol možnost zažít sice skutečné, ale při běžných praxích a stážích jen stěží představitelné situace. 

Již téměř sto studentů mělo možnost absolvovat simulační výuku v nově otevřeném simulačním centru při jeho zkušebním provozu. „Máme vynikající zpětnou vazbu od škol z Brna, ale například i Kroměříže či Žďáru nad Sázavou, které se už do výuky zapojily,“ říká manažerka projektu Ing. Jitka Blažková. „Školící prostory jsme připravili studentům a pedagogům na míru. Jsou vybaveny autentickým nemocničním nábytkem a špičkovou audiovizuální technikou za bezmála 800 000 Kč,“ dodává.

Nácvik komunikace hraje důležitou roli v moderním vzdělávání a tréninku zdravotníků. V brněnském simulačním centru jsou do výuky zapojeni také profesionální herci z několika brněnských divadel jako například Vladimír Hauser či Tomáš Sýkora z divadla Husa na provázku. Jakožto profesionálové se velmi rychle dokážou vžít do situace a přirozeně navozují reálné emoce. Řídí se dle vypracovaného scénáře, navíc každé scénce předchází rozbor s psychology, kteří také přes sluchátka radí hercům v daných situacích přímo na místě.

Výuka se tematicky zaměřuje na komunikaci s žoviálním, depresivním a agresivním pacientem. Počítá se však také s rozšířením na komunikaci s rodinnými příslušníky, handicapovanými osobami a dětskými pacienty. „Je skvělé, že se naše škola do projektu zapojila. Trochu jsem se ze začátku bál, nic podobného jsme ve škole nedělali, ale bylo to výborné,“ popisuje svůj zážitek student Adam Olšer.

Simulační výuka u nás a ve světě

Simulační výuka je běžnou součástí výuky na zahraničních středních i vysokých školách. U nás je toto centrum jedinečné. Kromě studentů nabízí prostor také pro vzdělávání pedagogů středních zdravotnických škol. Otázkou týdnů je zařazení speciálních komunikačních kurzů v rámci postgraduálního vzdělávání lékařů a odborného lékařského personálu. Chod centra je nyní financován Evropskou unií, ale plánuje se využití také pro komerční účely.

Simulační centrum je součástí projektu Nadregionální sít´ středních zdravotnických škol pro vyšší kvalitu vzdělávání, který usiluje o inovaci výuky na středních zdravotnických školách. Cílem je zvýšit konkurenceschopnost absolventů a usnadnit jim tak přechod do praxe.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …