Seriál o elektronizaci: Díl sedmý – Telemedicína

Dnešní díl seriálu o elektronizaci se věnuje telemedicíně jako další z důležitých součástí, na které stojí elektronizace zdravotnictví a věcný záměr eHealth koncepce. Telemedicíně jsme se také podrobně věnovali ve dvou dřívějších článcích zde a zde, tak doporučujeme k pročtení. 

Telemedicína je příkladem praktického výstupu eHealth a úzce souvisí s jeho dalšími pilíři, zejména s vedením elektronické zdravotní dokumentace. Příklady využití prostředků eHealth v telemedicíně mohou být:

Distanční hodnocení výsledků

To znamená hodnocení třeba obrazových (rentgenový snímek), ale i klasických informací ve zdravotnictví na dálku. To umožní efektivněji využívat vysoce kvalifikované personální kapacity rozmístěné v různých zařízeních po republice.

Druhý názor

Podobným způsobem může fungovat konzultace s druhým odborníkem na dálku.

Distanční monitorování pacientů

Jedná se o monitorování životních funkcí pacientů (např. tlak, tep) i různých dalších ukazatelů (váhové křivky, parametry metabolismu, cukr v krvi). Součástí je i případné vyvolání potřebných akcí v případě ohrožení zdraví a života nebo třeba pomoc bloudícím osobám, apod.

Interaktivní komunikační systémy

Tímto je myšleno vzájemné propojení pacienta a lékaře a nejen jich. Telemedicína umožňuje také zapojení členů rodiny, ošetřovatelů, případně dalších poskytovatelů zdravotnických služeb včetně záchranné služby.

Informační systémy pro vzdělávání, vědu a výzkum

Telemedicína poslouží nejen diagnostice a péči o pacienta, ale je velmi vhodným nástrojem také pro lékaře samotné a jejich odborné vzdělávání. Těžiště leží v podpoře pregraduálního i postgraduálního vzdělávání za pomocí e-learningových technologií.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …