Seriál o elektronizaci: Díl pátý– Elektronická preskripce

Další z důležitých stavebních kamenů elektronizace zdravotnictví a věcného záměru eHealth koncepce, kterému se v dnešním seriálu budeme věnovat, je elektronická preskripce neboli eRecept.

 

Představa věcného záměru eHealth je taková, že elektronické předepisování léků by mělo být plnohodnotnou alternativou ke stávajícímu způsobu předepisování léků na papírový recept. Předpokladem k tomuto kroku je především vytvoření legislativních pravidel pro používání eReceptů.

Předpokladem nutným pro elektronické předepisování je pak přístup do centrálního úložiště a používání vhodného softwaru spolu se zaručeným elektronickým podpisem lékaře. To je v dnešní době zároveň i největší bariérou pro rozšíření eReceptů, protože ne všechna zdravotnická zařízení a lékárny dané předpoklady splňují . Jejich splnění je pro ně navíc otázka dalších výdajů či nutnosti změnit zavedené postupy.

Zavedení elektronické preskripce do praxe by mělo přispět především k:

  • podpoře rozhodování pacienta, lékaře a lékárníka při optimalizaci farmakoterapie, zejména s cílem odstranit možné interakce mezi léky

 

  • snížení administrativní zátěže kladené papírovými recepty na zdravotnické profesionály

 

  • zamezení defraudací papírových receptů a následnému zneužívání

 

  • efektivní a okamžitá kontrola receptů vystavených na konkrétního pacienta a receptů vystavených konkrétním lékařem/zdravotnickým zařízením (pomocí validace identifikačního čísla pojištěnce a preskribujícího zdravotnického zařízení)

 

  • možnosti přímého vyúčtování receptů zdravotní pojišťovně a lepšího sledování výdajů za léky

 

  • vyššímu komfortu pro pacienta (chronický pacient obdrží identifikační kód receptu např. do mobilu nebo e-mailem a nemusí navštívit lékaře jen kvůli vyzvednutí dalšího balení předepsaného léku)

 

Elektronické předepisování léků je přitom možné už nyní- Současný systém eReceptů je sice dobrovolný, mnozí lékaři ho ale už využívají.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …