Rozvoj eHelath v ČR se přesouvá až na další programové období 2014-2020

Resort zdravotnictví využije peníze z EU na plánovanou elektronizaci českého zdravotnictví až v letech 2014 – 2020, protože by je nyní vyčerpat nestihlo. Evropské peníze určené původně na rozvoj elektronizace zdravotnictví v současném programovém období 2007-2013 budou se svolením EU přesunuta na onkologická centra. Náměstek Petr Nosek uvedl, že by české zdravotnictví v rámci výzvy na roky 2014 až 2020 mohlo na všechny projekty eHealth získat z EU až osm miliard korun.

Ministerstvo zdravotnictví se chce zaměřit na změnu elektronické dokumentace, na kterou je v horizontu více let plánováno alokovat stovky milionů korun. Ministerstvo také plánuje propojit existující data o pacientovi, která jsou v nemocnicích, ambulancích či laboratořích a chce se zaměřit na další rozvoj elektronické preskripce. Otázka pokračování projektu IZIP zůstává s ohledem na nejasný vývoj otevřená.

Od roku 2015 budou nahrazeny dosavadní papírové recepty elektronickými recepty. Novelu zákona o léčivech, která tuto povinnost pro lékaře a lékárníky zavádí, podepsal prezident Václav Klaus. Lékaři a lékárníci však o e-receptech mají pochybnosti. Systém prý není a nebude do dvou let připraven, nevidí přínosy pro pacienty a obávají se také ohrožení pacientských dat.

Elektronický recept mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let. Drtivá většina receptů je i přesto stále papírová. Už za dva roky by však měl pacient od lékaře dostat místo papírového formuláře jen kód. Lékárník podle něho vydá lék a nahlásí to do centrálního úložiště, které bude sdílet data o užívaných lécích. Lékárník tak bude moci u každého pacienta zkontrolovat, zda nebere jiného názvu se stejnou účinnou látkou a zda mu nehrozí předávkování, nebo zda neužívá přípravek, který by s novým lékem mohl vyvolat nepříznivou reakci.

Předkladatelé z řad koaličních poslanců si od povinných elektronických receptů slibují úspory až dvě miliardy korun ročně. Zmizí podle nich také falešné recepty, měl by se zrychlit výdej léčiv a zvýšit bezpečnost pro pacienty.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …