Rozhovor s paní doktorkou Danou Stračárovou nejen o elektronizaci a pacientech

 

Dobrý den, paní doktorko, rád bych Vám jménem portálu eZDRAV.cz poděkoval, že jste si našla čas na rozhovor s námi. Náš portál se věnuje elektronizaci ve zdravotnictví, jaký je Váš názor na elektronizaci a eHealth v České republice?

Myšlenka elektronizace ve zdravotnictví je dobrá, vyžaduje však spolupráci všech zúčastněných stran. Od všech účastníků (lékaři i pacienti) vyžaduje přístup k internetu a alespoň základní znalosti práce s počítačem. I když žijeme v moderní době, myslím si, že není tento předpoklad splněn až do té míry, aby eHealth splňovalo to, co se od něj očekává. Dobrá je ovšem komunikace s pojišťovnami. Systém podpisových certifikátů, který jsem používala dříve, se nyní zjednodušil. Ale ani zde to není jednotné a portály nefungují na všechny pojišťovny jednotně.

A co pacienti, co přináší elektronizace jim, máte s tím konkrétní zkušenosti?

Uvedu Vám příklad. Z celkového počtu mých pacientů (2500)  zhruba 20 využívá možnost objednávání. Dalších cca 100 pak využívá možnost zaslání (např. RTG) mailem.

Provozujete v Brně vlastní zubní ordinaci Alien Dental, nemohl jsem si nevšimnout Vaší velmi originální webové prezentace, můžete nám o ní něco říct? 

Myšlenka vznikla během mého pobytu v Nevadě, kdy jsem spolupracovala na projektu BlueBook. Jsem tedy vázána mlčenlivostí.

Kdo se Vám vůbec stará o věci spojené s počítači, s webem, s emailovou komunikací? Zvládáte to sama? 

O věci spojené s počítačem se starám já a moje zdravotní sestra. V případě nouze stran lékařského softwaru Dentist+ využívám  jeho hotline, která funguje dobře, zvlášť vzdálená pomoc mě baví. V případě potíží s jiným softwarem nebo hardwarem oslovím nejčastěji někoho z mých kamarádů.

V Česku existuje nezanedbatelné procento lékařů, kteří stále nedají dopustit na papírové záznamy, jiní již nějaký software používají. Co vy, dáváte přednost softwaru nebo papíru?

Používám obojí. Nemyslím si totiž, že by neexistoval způsob, kterým se dá vše co je v počítači ( nebo na záloze) zničit. Kromě toho revizní lékaři rádi nahlíží do papírů. 🙂

Česká vláda nedávno odvolala povinnost vydávat eRecepty, která měla začít platit od 1.1.2015, je to podle Vás správně? Jaký je Váš názor na eRecepty a jejich povinné zavedení?

Totéž jako u první otázky. Až bude v každé ordinaci počítač a člověk schopný s ním pracovat, je to dobré. V současné době, kdy existuje hodně lékařů,  kteří s počítačem nepracují  a pracovat nebudou, je toto odvolání v pořádku. Jsou to hlavně ti starší, kteří se již nenaučí, nebudou s ním pracovat, nemají peníze na pořízení si počítače. Stejně tak by musely být vybaveny i lékárny a pacienti by museli mít o eRecepty zájem.

Moc Vám děkujeme za Váš čas a přejeme vše nejlepší do budoucna při práci s pozemšťany i mimozemci.

Výstřižek

MUDr. Dana Stračárová

 

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …