Roste v ČR využití elektronického zdravotnictví?

Podle údajů společnosti CompuGroup Medical ČR (CGM) zaznamenal jejich systém MEDICAL NET v letošním prvním čtvrtletí stejný počet přenesených zpráv jako za celý minulý rok. MEDICAL NET umožňuje zabezpečeně elektronicky sdílet zdravotní záznamy.

Systém MEDICAL NET, který společnost CGM uvedla na trh v loňském roce, zajišťuje rychlé a bezpečné doručení zpráv a jejich přesnou adresaci na konkrétní zdravotní pracoviště či pracovníka. Za první čtvrtletí letošního bylo jeho prostřednictvím přeneseno stejné množství elektronických zpráv jako za celý předchozí rok. Celkově již bylo takto přeneseno od jeho spuštění v roce 2013 přes 63 000 zpráv.

„Celý proces odesílání a příjmu zpráv je maximálně automatizovaný a zjednodušený, aby doktorům i lékařskému personálu usnadňoval práci a šetřil čas,“ říká Vladimír Přikryl, generální ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika, dodavatele systému MEDICAL NET.

Dnes služba využívá přes 800 lékařů a pracovišť a měsíčně si vymění více jak sedm tisíc zpráv a tento počet dále roste. Například v březnu systém zaznamenal o 60 % více přenesených zpráv než v předchozím měsíci.

Naše pracoviště je v pozici, kdy je jednak odesílatelem zpráv k terénním lékařům, tak také příjemcem zpráv zejména z Fakultní nemocnice Ostrava. Možnost příjmu a předávání zpráv cestou MEDICAL NET výrazně racionalizuje provoz nejen pro střední zdravotnický personál a lékařský personál, ale také pro pacienty, kteří mnohokrát ušetří cestu se zprávou ke svému lékaři,“ říká primář MUDr. Miroslav Homza ze zdravotnického zařízení BENEDOR, který ho jako jeden z prvních na Ostravsku začal používat.

Nejvíce tak uživatelé v prvních třech měsících letošního roku využívali MEDICAL NET v Brně-město, Českých Budějovicích, Mělníku, Olomouci, Ostravě-město a v Pardubicích.

„Výměna dat, kterou představuje MEDICAL NET, tvoří jeden z pilířů koncepce eHealth v ČR, jak jí vidí a snaží se prosazovat naše společnost,“ říká V. Přikryl z CGM. Dalšími pilíři jsou služby pro pacienty, jako je on-line objednávání nebo on-line konzultace, a registr událostí, který monitoruje pohyb pacienta po systému a umožňuje lékaři získat informaci o tom, kde jeho pacient byl a vyžádat si od dotyčného lékaře informace a lékaři tak např. umožňuje vyhnout se lékovým interakcím a duplicitám.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …