Řešení eParafa vede elektronickou databázi pacientů v souladu s novou legislativou

Společnost CompuGroup Medical vyvinula inovativní řešení eParafa, které podle nezávislého právního rozboru dovoluje vést databázi pacientů plně elektronicky v souladu s novým zákonem. Ambulantní lékaři tak mají možnost vytvářet dokumentaci svých pacientů výhradně v elektronické podobě bez obav z právních postihů. Zdravotnická zařízení, která dokumentaci v souladu se zákonem nevedou, mohou být totiž od 1. dubna 2012 sankcionována.

Specializované řešení eParafa reaguje na aktuální vývoj české legislativy v oblasti zdravotních služeb. Dovoluje ambulantním lékařům vedení výhradně elektronické databáze zcela v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Podle zákona nesmí být možné lékařské záznamy v elektronické podobě dodatečně upravovat. Navíc musí být záznamy pravidelně zálohovány do bezpečnostních kopií, které dovolí jejich dlouhodobé uchovávání.

„S vedením dokumentace pouze v elektronické podobě nejsou v tuzemských ordinacích téměř žádné zkušenosti. Nechali jsme proto vypracovat na náš produkt nezávislý právní rozbor,“ uvedl Vladimír Přikryl, jednatel společnosti CompuGroup Medical, která je lídrem tuzemského trhu v oblasti informačních systémů pro zdravotnictví. „Rozbor zhodnotil, že navržené technické řešení splňuje veškeré podmínky dané právními předpisy. Systém vytváří speciální zálohy, dodržuje archivační lhůty a zamezuje přístupu neoprávněných osob,“ doplnil Přikryl s tím, že řešení eParafa posuzoval renomovaný advokát Jakub Uher, spolupracovník Sdružení praktických lékařů ČR.

Řešení eParafa umožňuje lékařům elektronicky podepisovat a archivovat data pacientů. Díky univerzálnímu výstupu ve formátu PDF mají navíc uživatelé možnost takto vedenou dokumentaci ověřit a prohlížet na jakémkoliv počítači. To vše bez nutnosti instalace specializovaného programu. Tuto dokumentaci je zároveň možné převést do autorizované listinné podoby.

 „Při vývoji řešení bylo třeba myslet nejen na právní stránku, ale také na samotného uživatele. Práce s elektronickou dokumentací samozřejmě nesmí být méně efektivní než s papírovou. Pro lékaře je totiž velmi důležitá srozumitelnost a spolehlivost celého řešení,“ uvedl Jan Hlaváček ze společnosti CompuGroup Medical, která poskytuje specializované IT systémy pro více než 13 000 ambulantních lékařů v ČR. „Mezi lékaři je již delší dobu zvýšená poptávka po softwaru na vedení plně elektronické dokumentace. Jsme velmi rádi, že i díky legislativnímu vývoji jsme schopni lékařům nabídnout profesionální a bezpečné řešení,“ dodal Hlaváček.

Odborný posudek řešení eParafa společnosti CompuGroup Medical je ke stažení zde.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …