Projekt IZIP zřejmě zpronevěřil na 450 milionů korun, teď ho vyšetřuje ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví má podezření, že ve Všeobecné zdravotní pojišťovně mohl být spáchán trestný čin v souvislosti se systémem elektronických zdravotních knížek IZIP. Škoda přesahuje 450 milionů korun. Vyplynulo to z dosud neukončené kontroly ve VZP.

Kontrola VZP odhalila stomilionovou škodu

Ministerstvo zdravotnictví v současné době provádí kontrolu ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Jejím cílem je prověřit hospodárnost nakládání s veřejnými prostředky. Veřejno-správní kontrola se zaměřila především na smluvní vztahy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a společností IZIP, a.s. Dosavadní nálezy jsou natolik závažné, že je důvodné podezření ze spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou ve výši přesahující 450 milionů Kč.

Ve hře je Nejvyšší státní zastupitelství

Ministerstvo zdravotnictví mělo v souladu se zákonem o finanční kontrole ve veřejné správě okamžitou povinnost oznámit orgánům činným v trestním řízení skutečnosti, které nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin. I když ještě kontrola nebyla ukončena. V pondělí 3. září proto oznámilo své podezření z trestné činnosti VZP Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Současným úkolem orgánů činných v trestním řízení teď je, aby zjistily skutkový stav věci. Ministerstvo zdravotnictví bude přitom dále pokračovat ve veřejno-správní kontrole pojišťovny.

Projekt skončil k 30. červnu

Elektronické zdravotní knížky společnosti IZIP měly sloužit ke sdílení důležitých informací o pacientovi mezi lékaři. Všeobecnou zdravotní pojišťovnu stály skoro dvě miliardy korun a za deset let se je ani nepodařilo uvést do plné praxe. K 30. červnu  2012 tak došlo k ukončení financování celého projektu IZIP. 22 členů správní rady bylo pro vypovězení smluv, někteří členové se zdrželi hlasování a někteří sociální demokraté hlasování opustili. Proti nebyl nikdo.

Ačkoliv smlouvy s IZIP skončily na konci června, knížky budou fungovat až do konce roku. Tehdy totiž vyprší výpovědní lhůta.

Zdroj fotografie: www.izip.cz

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …