Přerov – město elektronizace VS

V polovině září už si Přerované mohou sami vyzkoušet výsledky projektu, který přišel na téměř 140 milionů korun. Zbývají poslední kroky a bude spuštěna elektronizace veřejné správy. Z pohodlí domova si tak lidé budou moci vyřizovat úřední záležitosti.

Projekt nemá v celorepublikové konkurenci obdoby – tak rozsáhlou elektronizaci veřejné správy totiž ještě nemá žádné město v České republice, takže Přerov bude sbírat první zkušenosti s provozem. Je rozdělen do několika částí, Přerovany ale bude asi nejvíce zajímat takzvaný Portál občana, který se stane jakýmsi prostředníkem mezi občanem a úředníkem. „V této moderní webové aplikaci najdou osmdesát formulářů, které řeší jejich životní situace – od žádosti o vydání občanského průkazu přes povolení stavby až třeba po žádost o grant. Každá životní situace je podrobně popsána a přehledně seřazena,“ konstatoval radní města Jiří Kohout. Samotný vstup do projektu bude pro občany znamenat registraci – tedy osobní návštěvu úřadu. „Musejí si vyplnit formulář a dostavit se na vyzvání na ohlašovnu, kde úředník každého žadatele ztotožní a zaktivuje mu účet. A pak už mohou od svého stolu komunikovat s úředníkem, nebo třeba kontrolovat, za co město utrácí peníze,“ sdělil Petr Karola z přerovského magistrátu.

Neméně zajímavý je i Archivní portál, díky němuž si zájemci mohou zařídit „exkurzi“ do historie, aniž by museli vážit návštěvu do badatelny archivu. „Zdigitalizováno a uloženo bylo 126 tisíc stran dokumentů, z nichž některé jsou stovky let staré. K vyhledávání poslouží návštěvníkům filtry, s jejichž pomocí lze hledat buď podle databáze, nebo podle období, ve kterém písemnost vznikla, případně podle místopisných údajů,“ připomněl Petr Karola.

Zajímavá je i 25 kilometrů dlouhá Metropolitní síť, která prostřednictvím 535 kilometrů optických vláken propojila pět budov magistrátu a desítky objektů města. Je na ni například připojena i knihovna, úřadovny v místních částech, kino, školy a školky, policejní budova či hasičská stanice – sídlo krizového štábu. Připraveny jsou i kamerové body pro městskou policii. Hlavním přínosem této sítě je propojení objektů města vlastní infrastrukturou – a tím minimalizace rizika dočasného paralyzování chodu magistrátu v případě vypovězení smlouvy na pronájem datových okruhů.

Projekt 09 přijde na 138 milionů korun, část nákladů by měla pokrýt dotace ve výši 81 milionů korun z ministerstva pro místní rozvoj, takže městskou kasu bude celá akce stát 57 milionů. „Dotaci ve výši téměř 41 milionů korun jsme už získali a letos v říjnu město požádá  o vyplacení poslední části dotace,“ uvedla vedoucí odboru ekonomiky přerovského magistrátu Eva Řezáčová.

Zdroj: http://prerov.nejlepsi-adresa.cz/

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …