Pozitivní listy – jak moc jsou pozitivní?

Všeobecná zdravotní pojišťovna začala v poslední době šetřit peníze vytvořením tzv. pozitivního listu. Jde o seznam léků, za které platí méně, protože si dohodla nižší cenu s výrobcem. Lékařům a lékárníkům se VZP pokouší přikazovat, aby při léčbě pacientů používali pouze tyto léky. Bez ohledu na to, že lze lege-artis použít jiné léky, které lékaři považují za vhodnější nebo na které jsou pacienti zvyklí – uvádí Česká lékarnická komora.

Úskalí

Pozitivní listy mají několik více či méně skrytých úskalí. Především opomíjí, že záměna za lék doporučovaný pojišťovnou není vhodná pro každého pacienta. Na to Česká lékárnická komora upozorňuje již několik let a připouští to i samotná VZP.U přípravků z pozitivního listu je také zdůrazňována jejich dostupnost bez doplatku. V pacientech to vyvolává mylný dojem, že jiné léky jsou jen s doplatkem. Opak je pravdou. VZP dosud na pozitivní list zařadila pět léků. Ke každému z nich existují alternativy bez doplatku. Pacienti proto nemají nejen zdravotní, ale ani ekonomické důvody k přechodu na léky z pozitivního listu.

Co je důležité

Pozitivní list má být každých 6 až 12 měsíců aktualizován. Zaměstnanecké pojišťovny plánují aktualizaci dokonce každé 3 měsíce. Pacienti by se tak při prakticky každé návštěvě lékaře dočkali jiného předepsaného léku. To zvýší nebezpečí duplicitního či nesprávného užívání a zhorší kontrolu terapie.
Způsob výběru léčiv pro zařazení na pozitivní list VZP je netransparentní. Je s podivem, že si nejvýznamnější zdravotní pojišťovna dovolila bez veřejné soutěže uzavřít skryté dohody fakticky s jediným výrobcem, jehož léčivé přípravky cestou pozitivního listu silou vnucuje zdravotnické veřejnosti a pacientům.
Česká lékárnická komora doporučuje pacientům, aby se na své léky informovali v lékárnách. Zdravotní pojišťovny vyzývá, aby pro příště své pozitivní listy prezentovaly jako pouhé doporučení a omezily četnost jejich aktualizací na minimum.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …