Pokusy o elektronizaci zdravotnictví v ČR v kostce

Česká tisková kancelář zpracovala výběr důležitých událostí kolem dosavadního pokusu o elektronizaci českého zdravotnictví prostřednictvím systému IZIP:

8. února 2001 – Tehdejší poslanci ODS (dnes poslanci Evropského parlamentu) Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký spolu s lékařem Pavlem Hronkem založili společnost s ručením omezeným IZIP. Firma získala od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bez výběrového řízení zakázku na systém elektronické zdravotní knížky IZIP.

Únor 2002 – Ve čtyřech okresech byla zahájena pilotní fáze projektu elektronických zdravotních knížek IZIP.

Listopad 2002 – Projekt IZIP získal výroční cenu Českomoravské elektrotechnické asociace.

1. listopadu 2004 – Systém IZIP zahájil běžný provoz.

9. prosince 2005 – Valná hromada společnosti IZIP rozhodla o transformaci firmy na akciovou společnost.

9. listopadu 2010 – Generální ředitel IZIP Jiří Pašek potvrdil, že s ním VZP jedná o odkupu pěti procent akcií za 120.000 korun.

31. ledna 2011 – VZP oznámila, že začne jednat o koupi většinového akciového podílu ve společnosti IZIP, aby nad ní měla absolutní kontrolu.

Počátek října 2011 – Česká televize informovala, že většinový podíl ve společnosti IZIP získala neznámá švýcarská společnost eHI eHealth International. Akcie jí předali zakladatelé projektu Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch.

23. listopadu 2011 – VZP se stala majoritním vlastníkem společnosti IZIP. Ke stávajícím pěti procentům akcií získala dalších 46.

28. června 2012 – Správní rada VZP uložila řediteli pojišťovny Pavlu Horákovi, aby k 30. červnu smlouvy vypověděl. Výpovědi byly podány, půlroční výpovědní lhůta vyprší 31. prosince. Menšinový vlastník společnosti IZIP v této souvislosti pohrozil Česku arbitráží, protože VZP se při nákupu akcií zavázala, že bude projekt dál podporovat.

3. září 2012 – Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) veřejně oznámil podezření, že v souvislosti se systémem IZIP byl ve VZP spáchán trestný čin se škodou přesahující 450 milionů korun. Během deseti let stál projekt pojišťovnu téměř dvě miliardy korun.

18. září 2012 – Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na podobu elektronického zdravotnictví pro Českou republiku. Do soutěže se přihlásilo 11 firem, včetně společnosti IZIP.

26. září 2012 – Správní rada VZP rozhodla o prodloužení smlouvy se společností IZIP na provozování portálu, který potřebuje ke komunikaci s lékaři i pacienty.

20. listopadu 2012 – Vítězem soutěže na návrh nové podoby elektronizace českého zdravotnictví se stala firma Microsoft.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …