Podle hejtmana i ředitele VZP může financování zdravotnictví zlepšit zejména zvýšení plateb za státní pojištěnce

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák dnes jednal s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňkem Kabátkem. Za VZP se jednání zúčastnil i Pavel Pivrnec, ředitel středočeské pobočky VZP. Středočeský kraj na jednání reprezentovala Jiřina Fialová, radní pro oblast zdravotnictví a Stanislav Holobrada, předseda Výboru pro zdravotnictví a ředitel Oblastní nemocnice Příbram.

V úvodu si hejtman Josef Řihák postěžoval, že platby od VZP středočeským nemocnicím se podle nové úhradové vyhlášky meziročně snížily o 5 procent měsíčně. „Proti loňsku nám letos chybí od VZP zatím 30,5 milionu korun. Spolu se snížením příspěvku od vlády na provoz domovů pro seniory a zvýšením DPH je to další rána pro rozpočet kraje a jeho příspěvkových organizací,“ postěžoval si hejtman Řihák. Současně ale doplnil, že vnímá VZP velmi pozitivně, oceňuje slušné jednání managementu a skutečnost, že největší a klíčová zdravotní pojišťovna sice platí méně, než by krajská zdravotnická zařízení potřebovala, ale platí včas.

Ředitel Kabátek zdůraznil, že chce, aby VZP byla vnímána pozitivně, jako partner, nikoliv jako diktátor. „Máme zájem o dohodu. Zdroje financování bohužel stagnují, můžeme hospodařit jen s těmi prostředky, které máme k dispozici. Nicméně budeme se snažit vycházet našim partnerům vstříc, pokud přijdou s úsporami. A to zejména v nejvíce problematickém segmentu akutní lůžkové péče,“ slíbil Z. Kabátek a doplnil, že letošní rok je pro zdravotnictví krizový, ale od příštího roku by se situace měla zlepšovat.

Hejtman Josef Řihák a ředitel Zdeněk Kabátek se shodli na tom, že je nutné, aby vláda co nejdříve zvýšila příspěvek za takzvané státní pojištěnce. „Pokud nedojde ke zvýšení plateb od státu, bude to špatné. Zdravotnictví je hluboce podfinancované a není možné donekonečna přenášet zodpovědnost vlády za jeho fungování na kraje. Nebo přijde doba, že kraje už nebudou mít na provoz svých nemocnic peníze a budou je muset uzavřít,“ varoval hejtman Josef Řihák.

Stanislav Holobrada upozornil na další možné problémy, které představuje zákaz přesčasové práce lékařů, jenž by měl platit od roku 2014.

Další možností, jak zlepšit situaci ve financování zdravotnictví ve středních Čechách, je spolupráce s pražským magistrátem a s pražskými nemocnicemi. „Na setkání s pražským primátorem jsme již o problematice zdravotnictví hovořili. Dne 21. května máme další schůzku, budeme rádi, když se tohoto jednání zúčastníte,“ pozval hejtman představitele VZP.

Josef Řihák zhodnotil setkání s ředitelem VZP a jeho spolupracovníky za velmi užitečné. „I když jsme sice na financování zdravotnictví dnes nedostali ani korunu navíc, přesvědčil jsem se, že ředitel VZP má zájem problémy řešit,“ prohlásil středočeský hejtman.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …