Pětina lidí podle průzkumu měla zdravotní potíže z kombinace léků
Praha, 17. června 2015 – Zdravotní komplikace způsobené nevhodnou kombinací léků jsou pro pacienty i zdravotnictví stále rostoucím problémem. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti CompuGroup Medical ČR (CGM), v nějaké podobě se s ní u sebe nebo u svých blízkých a přátel setkala více jak polovina dotázaných. Čeští pacienti si rizika spojené s lékovou interakcí uvědomují, stále se však v tomto ohledu ve velké míře spoléhají na lékaře a lékárníky. Naprostá většina dotázaných by ocenila, kdyby si lékaři mohli ihned při předepsání léku elektronicky ověřit nežádoucí účinky kombinace léků.
Provedený průzkum ukázal, že téměř všichni dotázaní v příbalových letácích léků sledují především dávkování a způsob podání. Dvě třetiny se zajímají také o případné interakce s jinými léky, vliv na řízení motorových vozidel nebo alergické reakce. Za nejnebezpečnější považují Češi případnou kombinaci léků s alkoholem a až poté kombinaci různých léků. Naopak kombinace léků a bylinek podle nich nepřináší riziko téměř žádné. Na rozdíl například od potravin Čechy překvapivě příliš nezajímá výrobce léku nebo země původu. Celkový zájem o informace obsažené v příbalových letácích roste s dosaženým vzděláním.
Přestože si čeští pacienti čtou příbalové letáky, očekávají, že informaci o případné nežádoucí interakci jim primárně poskytne jejich lékař (86 %) nebo lékárník (65 %) a pouze 3 % z dotázaných se spoléhají sami na sebe. Téměř všichni respondenti (96 %) by navíc uvítali, kdyby měl lékař možnost provést okamžitou elektronickou kontrolu interakcí už při vystavení receptu. To by v současné době neměl být problém, protože lékaři mají řešení, které podobné aspekty sleduje, již k dispozici. „Lékařské informační systémy mají moduly, jež v rámci medikace pacienta automaticky kontrolují nežádoucí interakce. Předepisovaný lék srovnávají se všemi užívanými léčivy a v případě možných komplikací automaticky lékaře na problém upozorní,“ uvádí Vladimír Přikryl, generální ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika. Dle statistik společnosti CGM, jejíž ambulantní softwarové řešení využívá 70 % lékařů a ordinací v ambulantním sektoru, však u nás tento modul využívá zatím 9 % lékařů, i když jejich počet stále roste. „Například v Rakousku jsou lékaři opatrnější. Až polovina místních lékařů využívá systém, jenž jim umožní případné nevhodné lékové interakce včas odhalit,“ doplňuje Přikryl.
Českým pacientům hrozí až 23 000 různých negativních interakcí u více než 1 500 účinných látek. Přes 4 300 interakcí je závažných (kontraindikace) a hrozí u nich poškození zdraví či ohrožení života. Podle odborných odhadů zemře v ČR v důsledku lékových interakcí zhruba 150 lidí ročně. Lékaři jim mohou snadno zabránit díky řešení Lékové interakce, které umožňuje okamžité sledování nežádoucích kombinací léků nebo léků a potravin v rámci medikace pacienta. Kromě toho lze jednoduše vyhledat i všechny dosud popsané interakce k vybranému léku. Databáze interakcí spolupracuje i se seznamem léků, které pacient užívá u jiných lékařů nebo je užíval v minulosti.
Průzkum provedla agentura STEM/MARK na 511 respondentech ve dnech 26. – 31. května 2015.
Zdroj: ČTK