Online výsledky vyšetření – fungují a je o ně zájem?

Přinášíme Vám další ze série článků věnující se pacientům a elektronizaci. Zatímco už jste si mohli přečíst o eReceptech i o online objednávání, dnes se budeme zabývat další z elektronických služeb pro pacienty – online výsledky vyšetření.

Předávání výsledků vyšetření pacientovi online cestou zatím není v České republice příliš běžné, pravdou však je, že přináší několik nezanedbatelných výhod lékařům i pacientům. Pro pacienty je to hlavně rychlost a pohodlí, kdy nemusí kvůli výsledkům lékaři volat nebo jej navštívit; pro lékaře pak vědomí, že pacient si své výsledky dohledá sám, jakmile budou k dispozici a nezatěžuje ordinaci dotazy, kdy budou k dispozici.

V každém případě je výhodou a zároveň nutnou podmínkou důkladné zabezpečení. Systémy umožnující takovýto druh online komunikace musí být schopné zaručit, že výsledky uvidí pouze patřičný pacient a jeho lékař.

Některé ordinace volí cestu sdělování výsledků pomocí e-mailu, ten ale takovéto zásady (zabezpečený kanál, šifrování) často nesplňuje. Proto je mnohem jistější obrátit se v tomto na specializované poskytovatele těchto služeb, IT experty či přímo na dodavatele lékařských softwarů, kteří mohou tuto službu integrovat přímo do lékařského programu.

Mezi zařízení, která se snaží postupně touto cestou vydat patří některé nemocnice, laboratoře i praktičtí či odborní lékaři. V Brně výsledky online některých vyšetření poskytuje například Centrum prenatální diagnostiky, s.r.o. Budoucí rodiče podstupující vyšetření v tomto centru mají možnost si své podrobné výsledky stáhnout ve formátu pdf z portálu centra po přihlášení přiděleným heslem.

Co se týče zájmu o tuto službu ze strany pacientů, ten je podle nejnovějšího průzkumu společnosti CGM vysoký. Z průzkumu vyplývá, že možnost podívat se na výsledky svých vyšetření online by určitě využilo 71 % respondentů, dalších 22 % by této služby pak „spíše využilo“.

Více mají o tuto službu zájem ženy, spíše s vyšším vzděláním, napříč věkovými skupinami. A co vy, využili byste nebo dokonce již využíváte takové služby? Budeme rádi, když svůj názor vyjádříte v naší anketě nebo v diskusi pod článkem.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …