Online konzultace mezi lékařem a pacientem

Přinášíme Vám poslední ze série článků věnující se pacientům a elektronizaci. V dřívějších článcích jste si už mohli přečíst o eReceptech, online objednávání nebo online výsledcích vyšetření. V dnešním článku se budeme zabývat další z elektronických služeb pro pacienty – online konzultace s lékařem.

Mít možnost konzultovat se svým lékařem online namísto cesty za ním do ordinace je možná nejvíce revoluční službou elektronickou službou, kterou mohou lékaři svým pacientům poskytnout. Když si představíme takovouto službu na denní pořádku u většiny lékařů, může to některým připomínat spíše nějaké sci-fi.

Přesto tato služba není jen hudbou budoucnosti, ale už dnes je možné ji provozovat a někteří lékaři už ji také provozují. Její hlavní výhodou je na obou stranách hlavně rychlost a pohodlnost. Pro pacienty je pohodlné, že v případě obvyklých či méně vážných obtíží nemusí za lékařem cestovat, pro lékaře je zase pohodlné, že si může konzultace vyřídit v čase, který vyhovuje jemu.

Podmínkou fungování online konzultací je důkladné zabezpečení komunikace. Systémy umožnující online konzultace musí být schopné zaručit, že komunikace mezi lékařem a pacientem zůstane důvěrná a zabezpečená. Proto k tomu účelu nejsou v žádném případě vhodné emaily, ale určitě se vyplatí obrátit se na specializované dodavatele těchto systémů.

Zájem o tuto službu ze strany pacientů je podle pacientského průzkumu jednoho z dodavatelů IT řešení pro lékařská zařízení nejnižší ze všech služeb, kterým jsme se v našem seriálu věnovali. Ostatně podobný výsledek můžeme vidět i v naši anketě v pravém sloupci. Důvodem budou především obavy ze zabezpečení či preference osobní komunikace oproti komunikaci „online“ např. u starších pacientů.

I tak by možnost konzultovat s lékařem online určitě využilo 44 % respondentů, dalších 34 % by pak této služby „spíše využilo“. Více mají o tuto službu zájem lidé s vyšším vzděláním a z větších měst. A co vy, využili byste nebo dokonce již využíváte takové služby? Budeme rádi, když svůj názor vyjádříte v naší anketě nebo v diskusi pod článkem.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …