Online fitness a cvičení – na co zaměřit při výběru

V minulém příspěvku na téma zdravý životní styl a elektronizace jsme Vám slíbili článek, který se podrobněji zaměří na online fitness a cvičení. Dnes se společně dozvíme proč vůbec online fitness služby využívat, podle čeho je vybírat a jaké jsou dnešní možnosti.

 

Proč online fitness služby využívat?

Online fitness trénink si můžeme představit, jako bychom měli svého vlastního osobního trenéra a měli jej k dispozici kdykoliv potřebujeme podporu. Většina online fitness služeb poskytuje programy ušité na míru, videa, která názorně ukazují, jak správně cvičit, a také poskytují fóra pro sdílení zkušeností či získávání cenných tipů.

Některé služby nadto umožňují pomoc při plánování stravování či dokonce poskytují personalizované dietní plány. Užitečné také je, když Vám služby pomáhají nějakým způsobem monitorovat svůj přechod ke zdravějšímu životnímu stylu a sledovat svůj pokrok.

Na co se zaměřit při výběru té pravé online fitness služby

Výběr online fitness služby je velmi individuální záležitost, každému totiž vyhovuje něco jiného. Nejdříve je potřeba si uvědomit, co od služby očekáváte. Chcete shodit pár kilo na léto, zvýšit objem svalů, zlepšit si kondici či zdraví nebo úplně změnit svůj životní styl? Bez odpovědi na tuto otázku to nepůjde.

Pokud máte svůj cíl ujasněn, uvědomte si, že abyste byli ve svém snažení úspěšní a vybrali službu, která Vám bude co nejlépe vyhovovat, musí její principy odpovídat Vaší osobnosti a životnímu stylu. Proto zainvestujte ještě trochu času a pořádně si promyslete zejména následující:

  • Pracujete na sobě radši o samotě nebo potřebujete hodně přímé podpory?
  • Dodržujete radši pevně daný systém a plán nebo je Vám příjemnější spíše variabilita?
  • Postačí Vám základní tipy a rady nebo jste efektivnější, když si můžete vše přesně sledovat, zapisovat a vyhodnocovat?
  • Je pro Vás důležité, aby kolem služby byla živá komunita?
  • Kolik do služby chcete investovat finančně?

22.8.náhled

 

Určitě můžeme doporučit, abyste nejprve vyzkoušeli nějaké služby zdarma, např. „na zkoušku“ a při jejich používání se zaměřili na to, co Vám v nich nejvíce chybí, v čem nesplňují vaše očekávání. Nyní zde uvedeme seznam věcí, na které se při svém hodnocení určitě zaměřte:

Funkce cvičení

Jak se Vám používají, dají se lehce zařadit do vašeho života? Poskytuje Vám služba jasné instrukce, ve kterých se dobře orientujete a rozumíte jim? Obsahuje služba videa, která demonstrují, jak správně provádět cviky a jak případně zvyšovat či snižovat jejich obtížnost? Máte možnost si cvičení přizpůsobovat?

Motivace a podpora

Čísla motivují, hlavně pokud Vám umožňují přehledně sledovat Váš pokrok. Umožňuje Vám služba měřit Vás postup k cíli? Připomíná Vám Vaše dosavadní úspěchy? Podává Vás služba osobní pomoc, online konzultace, podporu komunity? Zahrnuje i nějaký motivační program? Můžete se zkontaktovat s trenérem?

Personalizace a typy cvičení

Je služba připravena poskytnout Vám servis přesně pro Vámi zvolený cíl? Umožňuje Vám volit si k němu cesty, které vyhovují Vám? Nezapomeňte, že u fitness programů rozhodně neplatí, že jedna cesta vyhovuje všem. Taktéž by Vás program neměl nudit. Motivuje Vás služba obměnami v typech cvičení tak, aby Vám to vyhovovalo? (např. kombinuje pilates, jógu, spinning, činky, kardio, tanec atp.)

Stravovací plány

Poskytuje služba stravovací plány na míru Vám i Vašemu cíli? Jsou ve formě, která Vám vyhovuje? Zahrnuje také záznamy a vyhodnocení pro motivaci v této oblasti?

Důvěryhodnost

Zdravý životní styl a fitness je oblast, ve které neodborné rady a zásahy mohou způsobit hodně škody. Nejdříve si o službě určitě zjistěte, jaké má odborné zaštítění. Doporučujeme také zjistit si na službu doporučení od reálných osob. Recenze na webu od údajných „spokojených zákazníků“ nemusí být dostatečné.

Zapojení technologií

Určitě si zvolte takové zapojení technologií, které Vám bude vyhovovat a změnu životního stylu Vám bude co nejvíce ulehčovat. Chcete využívat mobilní aplikaci, senzory, tablet nebo počítač? Chcete mít možnost stáhnout či obdržet i tištěné plány či publikace? myslete na to, že technologie Vám mají Vaši cestu co nejvíce ulehčit, proto je určitě využijte na maximum.

Malá rada na závěr

Pokud umíte anglicky (nebo i jiný cizí jazyk), určitě se vyplatí zapátrat po službách mimo český internet. Co se elektronizace životního stylu a jeho propojování např. se senzory či mobilními technologiemi jsou v zahraničí často mnohem dál. Z našich zkušeností víme, že se to může vyplatit i finančně. Takže pokud Vám to Vaše jazykové znalosti dovolí, nechte kromě elektronizace ve svůj prospěch hrát i globalizaci.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …