Proběhl největší test kybernetické bezpečnosti v evropské historii

Více než 200 organizací a 400 odborníků na kybernetickou bezpečnost z 29 evropských zemí vyzkoušeli svou připravenost k zásahu proti počítačovým útokům. Celodenní simulaci zorganizovala Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací (ENISA).

V průběhu cvičení Cyber Europe 2014 odborníci z veřejného i soukromého sektoru, agentury pro kybernetickou bezpečnost, experti pro reakci na počítačové hrozby, ale i telekomunikační, energetické či finanční instituce testovali své postupy a kapacity v rámci realistického a rozsáhlého scénáře ohrožení kybernetické bezpečnosti.

Toto cvičení simuluje rozsáhlou krizi týkající se kritických informačních infrastruktur. Probíhá ve třech fázích během celého roku:

  1. technická fáze se týká zjišťování incidentů, jejich vyšetřování, zmírňování následků a výměny informací (dokončeno v dubnu)
  2. operativní/taktická fáze se zaměřuje na varování, hodnocení krizí, spolupráci, koordinaci, taktickou analýzu, poradenství a výměnu informací na operativní úrovni (proběhlo v říjnu a bude pokračovat počátkem roku 2015)
  3. fáze strategická se věnuje rozhodování, politickým dopadům a veřejným záležitostem.

Během cvičení se řešilo více než 2 000 jednotlivých kybernetických incidentů, mimo jiné DoS útoky (přehlcení internetových služeb), informace zpravodajských služeb a sdělovacích prostředků o kybernetických útocích, útoky měnící vzhled webových stránek (tzv. defacement), krádeže citlivých informací, útoky na kritickou infrastrukturu (energetické nebo telekomunikační sítě) a testování postupů spolupráce a eskalačních postupů EU.

Cvičení bylo rozloženo mezi několik testovacích středisek v celé Evropě, která byla koordinována centrálním kontrolním střediskem. Odborníci z agentury ENISA vydají po skončení celého testu zprávu s hlavními závěry. Výsledky cvičení nám prozradí, jak na tom v Evropě jsme a jaké další kroky je třeba podniknout, abychom se dále zlepšili.

Podle zprávy o typech ohrožení agentury ENISA (2013) zvýšili pachatelé komplexnost svých útoků i nástrojů. V roce 2013 se internetové útoky v celosvětovém měřítku zvýšily téměř o čtvrtinu a celkový počet porušení ochrany údajů vzrostl oproti roku 2012 o 61 %. Každé z osmi hlavních porušení vedlo ke ztrátě desítek milionů datových záznamů, přičemž uniklo 552 milionů údajů o totožnosti.

Podle odhadů příslušného odvětví představovala počítačová kriminalita a špionáž v roce 2013 roční celosvětové ztráty ve výši 300 miliard až 1 bilionu dolarů.

Více informací najdete zde.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …