Možné bariery elektronické preskripce v ČR

eRecept se blíží. S jeho příchodem panuje několik obav, které by lékaře a majitele zdravotnických zařízení mohly trápit. Proto jsme se obrátili na softwarovou společnost CompuGroup Medical Česká republika s.r.o., aby nám odpověděli na nejasné oblasti elektronické preskripce. Na otázky odpovídal Ing. Petr Běhávka, který je produktovým manažerem ambulantních informačních systémů a v oblasti eHealth se pohybuje již velmi dlouho.

Jak by měl lékař postupovat v případě, že v místě jeho ambulance není pokrytí internetem a je slabý i telefonní signál?

To není jednoduchá otázka. Asi zde dám jen podněty k zamyšlení:

  • Podle vyhlášky č. 92/2012 Sb., o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení by mělo být zdravotnické zařízení vybaveno počítačem s připojením k internetu.

  • Z dnešního pohledu nevím, kolik ordinací ambulantních lékařů se nachází opravdu v místě, kde není dostupný internet pomocí žádné běžné technologie.

  • Ministerstvo zdravotnictví i SÚKL již od začátku tohoto roku slibují prováděcí právní předpis, který bude definovat výjimky, kdy lékař může předepsat recept v papírové formě, předpis zatím neexistuje.

 

Jak bude vyřešena situace lékařů v terénu (např. dochází v horské vesničce ke svým pacientům a nenosí sebou pc)?

Výjimky z povinnosti předepisovat recepty elektronicky by měl stanovit prováděcí právní předpis. Ministerstvo zdravotnictví i SÚKL již tento předpis slibují od začátku tohoto roku. Předpis zatím neexistuje. Je to docela velký problém i pro nás, výrobce SW pro lékaře, protože nevíme, jaké budou nakonec kladeny požadavky na naše lékařské SW. Dle předběžných informací, které jsme ze SÚKL získali, by neměly být výjimky z povinnosti pro žádnou odbornost lékařů. Tedy i lékaři, třeba zubaři, kteří předepisují minimální počet receptů – řádově jednotky za týden – nebudou mít výjimku z povinnosti předepisovat recepty elektronicky. Výjimky, kdy lékař bude moct předepsat recept v papírové formě, budou pravděpodobně možné pouze z technických důvodů – výpadku internetu nebo počítačového systému lékaře nebo právě při návštěvách pacientů mimo ordinaci.

 

Existuje nějaké řešení, které by lékaři fungovalo i např. v mobilu nebo na tabletu za předpokladu internetového připojení?

Ano, SÚKL připravuje pro lékaře, kteří nevyužívají pro vystavování receptů specializovaný lékařský software bezplatnou webovou i mobilní aplikaci, kterou bude možné využít na kterémkoli elektronickém zařízení (PC, notebook, tablet, telefon). Dovedu si představit, že pro lékaře, kteří vystavují opravdu minimum receptů (jak uvádí SÚKL například na https://www.epreskripce.cz/vystavovani-ereceptu-lekari-v-penzi-lekarkami-na-materske-dovolene-apod to bude rozumná alternativa, nicméně pro lékaře, kteří vystavují recepty pravidelně bude lékařský software, ve kterém si lékař vede databázi svých pacientů nepostradatelný. Úspora času při vystavování receptů, kdy lékař má všechna potřebná data dostupná ve svém systému, je vysoká.

 

Je spočítáno, jaké jsou minimální náklady lékaře, který dosud vše vede v papíru, na pořízení vybavení nutného pro vydávání eReceptu?

Spočítat náklady na to, aby lékař, který dnes pracuje bez počítače a lékařského SW začal předepisovat recepty elektronicky je jednoduché – lékař potřebuje:

  • počítač, tiskárnu

  • lékařský SW s možností napojení na CÚeR (centrální úložiště elektronických receptů)

  • připojení k internetu

  • kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis

 

Za poskytnuté odpovědi a fotografii děkujeme.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …