Ministr zdravotnictví o eHealth

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví.

Dle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by měla elektronizace zdravotnictví přinést pacientům větší bezpečí, a to například v tom že jejich lékaři uvidí veškerá léčiva, která jim byla předepsána. Náhled do záznamu bude umožněn návrhem o lékovém záznamu, který je momentálně projednáván Sněmovnou. Další benefit, který elektronizace pacientům přinese je komfort. V dnešní době to vypadá tak že pacienti pouze obdrží vytištěnou zprávu od lékaře, kterou většinou ztratí nebo někam založí. Díky elektronizace veškeré záznamy budou na jednom místě a přístup k nim budou mít i pacienti sami na portálu elektronického zdravotnictví. Hlavním cílem elektronizace je tedy sdílení dat mezi poskytovateli zdravotní péče a snížení počtu zbytečných vyšetření pacientů.

 

Menší komplikací při návštěvě u lékaře bude nutnost souhlasu s nahlédnutím do dokumentace, kvůli bezpečnosti, což bude možné například skrze elektronickou občanku. Současně se souhlasem pacienta bude zapotřebí i ověření oprávnění lékaře k náhledu do dokumentace.

 

E-recept byl prvním krokem při realizaci konceptu eHealth. Prokazuje se, že to může fungovat a lidé si na to zvykají. Dalším krokem bude sdílený lékový záznam. Užitečné to bude například pro chronicky nemocné pacienty. Ti užívají mnoho léků a navštěvují řadu lékařů, díky elektronizaci jejich ošetřující lékaři budou mít komplexní přehled o všem co pacient užívá. Konečným cílem by měl být zákon o elektronizaci, který brzy poputuje na vládu. Ministr zdravotnictví počítá s tím, že implementace elektronizace nebude hned.

Přechodné období se odhaduje řádově na 8 až 10 let, aby lékaři i nemocnice měli dostatek času na přizpůsobení se a zavedení elektronické dokumentace.

 

Elektronizaci zdravotnictví dle slov ministra poškodil reputaci projekt IZIP a je jedním z důvodu proč je realizace tak zdlouhavá. IZIP, elektronická zdravotní knížka, byl problematický projekt z iniciativy VZP ta 2,2 miliardy. Ministr však ujišťuje, že nyní se jedná o projektu garantovaném státem, a nejen jednou pojišťovnou.

 

Autor. M. Hájková

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/adam-vojtech-zdravotnictvi-lekari-setry-obvodni.A190315_463753_ekonomika_rts

 

 

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …
Změna lékaře či výpis z karty pomocí internetu
Změnit praktického lékaře nebo požádat o výpis ze zdravotnické dokumentace, by mělo být v blízké budoucnosti možné přes web. Ministerstvo zdravotnictví …