mHealth a mobilní operátoři v České republice

Mobilní telefony se stávají důležitou součástí celé koncepce elektronického  čili digitálního zdravotnictví. Takzvané mHealth se čím dál více rozšiřuje, s čímž souvisí i práce mobilních operátorů. Zeptali jsme se tedy zástupce jednoho z nich, společnosti T-Mobile, na několik otázek souvisejících právě s mobilním zdravotnictvím v České republice. Odpovídala Martina Kemrová, senior manažerka firemní komunikace T-Mobile.

  • Jaké jsou podle Vás možnosti realizace tzv. mHealth v ČR? Je na tohle, řekněme „odvětví“, připravena?

Potenciál je v ČR veliký, zatím ale chybí shoda ohledně financování  těchto řešení/služeb. Ukazuje se několik způsobů jak mHealth financovat např. při využití řešení/služeb v  klinické praxi, kterou financují poskytovatelé (zdravotnická zařízení, pojišťovny, zaměstnavatelé). Lze očekávat efektivnější využití kapacit lékařů, zdravotníků a zdravotnických zařízení, ale i léků či dalšího materiálu a služeb. Významnou roli také hraje prevence či péče o vztahy s pacienty. Do financování služeb bude nutné zapojit i samotné pacienty. Aby však bylo možné služby nasadit a využívat, je třeba doplnit a rozšířit současné nemocniční a klinické systémy a připravit uživatelské aplikace a služby pro různé platformy mobilních zařízení.

  • Kde jsou slabá a silná místa (v českém prostředí) v souvislosti s propojováním elektronizace zdravotnictví a mobilních technologií?

To je v tuto chvíli příliš brzy hodnotit.

  • Jaké první kroky by měl obecný koncept „hospodárného a funkčního eHealth“ nyní primárně obsahovat, aby mohlo mobilní zdravotnictví začít fungovat? 

TMCZ tuto oblast pečlivě monitoruje. Nicméně se nezabývá komplexním konceptem eHealth, ale pouze jeho dílčími částmi, a to prostřednictvím podpory firem, které se na tuto oblast specializují a nabízí přímo jednotlivé služby či řešení. Tyto služby, řešení či aplikace tedy operátor přímo nenabízí, nicméně partnerům poskytuje např. SIM karty pro jejich zařízení (např. monitorovací náramky pro pacienty s epilepsií apod.). nebo marketingovou podporu.

  • Co všechno, jaké služby se již v této sféře u nás realizují a opravdu fungují? Jaké jsou jejich přínosy?

V této oblasti spolupracujeme s celou řadou firem, např.  iPlato s.r.o , Princip a.s., Ness Czech s.r.o. či Teltech servis, a.s., a mnohými  dalšími.
Nabízejí různé aplikace a řešení, které poskytují pacientům nadstandardní podporu při léčbě jejich onemocnění a zefektivňují jejich komunikaci s lékařem (např. modul upomínkových SMS – upozornění na termín vyšetření, nebo aplikace monitorující a zaznamenávající zdravotní stav pacienta – např. u epilepsie, diabetes, kardiovaskulárních chorob). Část e-Health aplikací je snadno včlenitelná do zdravotnických systémů a nevyžaduje žádná dlouhodobá školení personálu.

  • Jak si vedeme v mHealth ve srovnání se zahraničím – zejména dalšími evropskými zeměmi?

Oblast mHealth se v ČR vyvíjí zatím velmi pozvolna.

  • Jak finančně náročné je tohle odvětví? Na čem se dá například ušetřit a kde naopak jsou peníze nejvíce potřeba? 

Pro rezidentní zákazníky mohou být jednotlivá řešení poměrně finančně náročná. Pomohla by spolupráce s pojišťovnami, kde by jednotlivé pojišťovny na daném řešení nějakým způsobem participovaly.

  • Co se týče spolupráce mobilních operátorů a lékařů – můžete jim pro zjednodušení práce současně nabídnout nějaké speciální tarify, služby či jiné speciální nabídky? 

V současné době nemáme pro lékaře žádné speciální tarify.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …