Mezinárodní transplantační portál Coorenor funguje i v České republice

Na celém světě je nedostatek orgánů k transplantaci a mezinárodní výměna je jednou z možností, jak ho alespoň trochu zmírnit. Také pracovníci z Koordinačního střediska transplantací České republiky již zprostředkovali svou první úspěšnou mezinárodní výměnu orgánu v rámci projektu Coorenor.

Poslali srdce do Itálie

Počátkem srpna vložilo Koordinační středisko transplantací do nabídky dětské srdce, jehož dárcem byl ani ne rok a půl starý chlapec, který zemřel na následky vážného úrazu. Za necelé dvě minuty po vložení nabídky se ozvali italští chirurgové, kteří měli pacienta, jehož organismus takové srdce mohl akceptovat. Jelikož odebrané srdce se musí transplantovat v řádu několika málo hodin, jinak není schopné dále být funkční, ihned po ověření kompatibility desítek medicínských parametrů bylo rozhodnuto o transplantaci. Lékaři v pražském Motole připravili dárce na sál, poté z Itálie přiletěl chirurgický tým, srdce odebral a odletěl s ním.

Rychlejší záchrana života

Po náročné mnohahodinové operaci přišla z Římské kliniky zpráva, že jejich pacient, téměř roční holčička, je s novým srdcem ve stabilizovaném stavu. Den poté se ke spolupráci připojila zatím devátá země, Lotyšsko. „Těší nás, že se podařila první úspěšná výměna prostřednictvím portálu, který jsme vytvořili,“ zdůrazňuje přínos tohoto druhu spolupráce ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský. „Od počátku roku jsme v rámci mezinárodní výměny poslali plíce do Vídně a srdce do Říma. Ze zahraničí jsme k transplantaci pro naše pacienty zatím dovezli devět orgánů. Lze očekávat, že tato aktivita se po spuštění provozu portálu Cooneror ještě zvýší a přispěje tak k záchraně více životů jak u nás tak v Evropě,“ dodává.

Portálu Coorenor využívá zatím 8 zemí

Internetový portál slouží k mezinárodní výměně orgánů k transplantaci. V nabídce jsou tzv. přebytečné orgány, pro které není momentálně v zemi původu možno najít vhodného příjemce. Zveřejňují se zde rovněž poptávky po orgánech pro pacienty, kteří jsou v akutním ohrožení života a potřebují transplantaci v řádu několika málo dnů. Portál, který byl v České republice spuštěn po půlročním testovacím provozu v červenci tohoto roku, funguje pro celou Evropu a do jeho využívání je zatím zapojeno 8 zemí, přičemž další se přidávají. Předností portálu je především prakticky okamžité předávání informací, které jsou automaticky generovány a jejichž předání je několikanásobně jištěno.

Projekt Cooneror před necelými třemi lety zahájila Evropská komise. Je zaměřený na zlepšení koordinace transplantací mezi jednotlivými zeměmi Evropské Unie. Českou republiku v projektu zastupuje Koordinační středisko transplantací, které bylo pověřeno realizací nejdůležitější části projektu.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …