Lubomír Chudoba o elektronických receptech

Mikrorozhovor s prezidentem České lékarnické komory o současném dění kolem elektronických receptů.

.

.

1)     Co hodnotíte na současné koncepci elektronizace zdravotnictví v ČR jako největší hrozbu a co naopak jako největší přínos?

Bohužel mi není známa žádná současná koncepce elektronizace zdravotnictví v ČR.

 

2)     Zmiňoval jste, že zavedení povinných elektronických receptů rozhodně neřeší problematiku ochrany před padělky léků. Pokud budou přece jen fungovat na povinné bázi, do jaké míry dokážou padělání léků řešit?

Elektronický recept s rizikem padělků léků opravdu nesouvisí. Naopak mnohem vyšší riziko výskytu padělků léčiv v ČR by znamenal další návrh p. poslance Borise Šťastného, kterým chtěl umožnit zásilkový výdej léků předepsaných na lékařský předpis.

Naštěstí se tento nesmyslný návrh podařilo odsunout.

 

3)     Jaký jiný systém byste případně navrhoval, aby byla tato problematika kryta?

Jsem přesvědčen, že v České republice používají téměř všichni poskytovatelé zdravotní péče při své práci výpočetní techniku s vysoce hodnotným programovým vybavením. A do jejich aktualizací investují značné finanční prostředky. To, co by mělo být nyní řešeno, je zejména otázka sdílení zdravotních dat mezi jednotlivými provozovateli zdravotnických zařízení, v čase potřeby u konkrétního pacienta. Na to není nutné vymýšlet nákladná originální řešení a budovat centrální megadatabáze s nebezpečím úniku citlivých dat.

Uvítal bych, pokud by na ministerstvu zdravotnictví oživila svou činnost opět odborná komise MZ k eHealth. Ta by měla připravit a odsouhlasit návrh základních tezí postupného zapojování zdravotnických zařízení do sytému eHealth.

 

4) V čem byl doposud dle Vašeho názoru největší problém, resp. jak hodnotíte to, že doposud byly e-recepty celkem mrtvým tématem a najednou s nimi politikové vyšli na povrch a hned se má schvalovat norma?

V minulých letech se k e-preskripci poměrně intenzivně diskutovalo a bylo připraveno mnoho podkladových materiálů pro její zavedení v podmínkách ČR. Současné ministerstvo zdravotnictví ale dosud bohužel nepředložilo žádný koncepční materiál zavedení e-preskripce v ČR. A my bychom skutečně nechtěli, aby se opakoval chaotický přístup minulého vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv. A není ani možné, aby několik poslanců „přes noc“ přišlo s návrhem na povinné zavedení e-preskripce. Nikdo neví co a za jakých podmínek by mělo být vlastně zavedeno.

 

Čtěte také:

Boris Šťastný: E-recept bude výhodný pro pacienty i celý zdravotnický systém

 

Zdroj fotografie: www.lekarnici.cz

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …