Lékař přes video – nová služba, kterou zkouší Google

Už i Google se začíná zajímá o oblast elektronizace zdravotnictví – „Google Doctor“ je nová služba, přes kterou může uživatel obdržet diagnózu od lékaře prostřednictvím videa. Google tuto novinku zkouší zatím jen v některých zemích a oblastech, služba je zatím zdarma.

 

Když máte zdravotní potíže, promluvte si s lékařem. Do této věty by se dala shrnout myšlenka nové služby, kterou Vám Google nabídne, když se budete snažit vyhledat si rady k nemocem či zraněním. Není překvapivé, že Google tím nemyslí, abyste se okamžitě zvedli od PC a navštívili svého běžného praktického lékaře. Nabídne Vám přímé video-propojení s lékařem ihned a zatím i zadarmo.

Službu Google Doctor společnost Google zatím zkouší pouze v některých lokalitách. První ohlas se objevil v pátek 10.10. v USA, kdy jeden z uživatelů sítě Reddit zveřejnil fotografii nabídky, která se mu objevila poté, co do vyhledávače zadal „bolest kolene“.

V nápovědě u možnosti přímého videohovoru stálo: „Podle vašeho vyhledávání si myslíme, že se snažíte porozumět svému zdravotnímu stavu. Zde naleznete poskytovatele zdravotní péče, kteří vás mohou navštívit prostřednictvím videa. Všechny poplatky jsou během této zkušební verze hrazeny Googlem.

Podle mluvčího Googlu se nyní společnost snaží otestovat, zda je služba pro uživatele užitečná. A ti si zatím novinku od Googlu chválí, služba totiž pacientům s lehčími potížemi může ušetřit cestu k doktorovi nebo třeba pomoci v době, kdy může být běžná ordinace už zavřená.

Návštěva „Google Doktora“ je prozatím bez poplatků, je však pravděpodobné, že ji firma v budoucnu zpoplatní. Podobnou službu poskytuje v současnosti v USA například aplikace Spruce, která uživatele může spojit s dermatologem 24 hodin denně za cenu 40 dolarů za jednu „návštěvu“.

V Česku pak existuje služba CGM LIFE eSERVICES, která umožňuje i online konzultace s lékařem. Pořídit a pro své pacienty umožnit tuto službu však musí konkrétní lékař.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …