Konec nadstandardů rozpočty nemocnic výrazně nezasáhne. Snížení poplatků je ale připraví o 1,5 miliardy korun ročně

Lepší péči, na kterou přispívaly pojišťovny, si musí nově pacienti hradit zcela sami. Začátkem července totiž Ústavní soud rozhodl o zrušení nadstandardů ve zdravotnictví. Od začátku roku 2014 navíc pacienti za den na lůžku zaplatí místo stokoruny jen šedesát korun. Nemocnice tak ročně přijdou o miliony.
„Jsem přesvědčen, že zrušení možnosti nadstandardní péče je krokem zpět. Věřím, že jakmile se zákonodárci vypořádají s připomínkami Ústavního soudu, opět se možnost nadstandardů zavede a bude dále rozšiřována,“ řekl Viktor Furman, ředitel Kliniky GHC Praha. „Samotné zrušení nadstandardů mnoho peněz z rozpočtů nemocnic neubere. Daleko větším zásahem pro nemocniční rozpočty je snížení regulačního poplatku za pobyt v nemocnici. Za noc pacienti od roku 2014 zaplatí 60 korun. Nemocnice, které působí v rámci systému veřejného zdravotního pojištění, tak mohou přijít až o 1,5 miliardy korun ročně,“ dodal Viktor Furman.
Před rozhodnutím Ústavního soudu měli pacienti možnost vybrat si lepší pokoj, u některých zákroků se mohli rozhodnout mezi základním a nadstandardním způsobem léčby a mohli si dokonce zvolit ošetřujícího lékaře. Pojišťovna hradila levnější variantu léčby a pacient uhradil rozdíl v nákladech. Nyní si ale pacienti musí nadstandardní službu zaplatit celou z vlastní kapsy. Zrušení nadstandardů samozřejmě neznamená pro pacienty výraznou změnu v kvalitě poskytované péče.
„Zrušení nadstandardní péče znamená, že například poskytnutí lehčí sádry bude věcí dohody pacienta a lékaře a ochoty příslušné zdravotní pojišťovny krýt tento způsob dražší léčby. Pokud se zdravotní pojišťovna nebude chtít na nákladech podílet, musí si je pacient uhradit sám,“ vysvětlil Milan Jelínek z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. „Systém ekonomické zainteresovanosti pacienta na nákladech zdravotní péče tam, kde si pacient přeje co nejkvalitnější, nejmodernější a třeba i nejdražší způsob léčby, považuji za rozumný a praktický,“ dodal Milan Jelínek.
Konec nadstandardů se netýká privátních zařízení. „Naše klinika je určena výhradně samoplátcům, a změny se nás tedy nedotknou. Nechtěli jsme pacienty omezit pouze danými možnostmi a rozsahem vydaného sazebníku Ministerstva zdravotnictví ČR platného pro smluvní zařízení zdravotních pojišťoven. Naopak chceme nabídnout nejlepší možnou léčbu bez ohledu na fakt, zda nám to někdo dovolí či omezí. Zájem o soukromé zdravotnictví je totiž rok od roku vyšší, bez ohledu na zavedení možnosti nadstandardů či jejich rušení,“ doplnil Viktor Furman.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …