Komisařka Neelie Kroesová navštívila ČR

Dne 7. dubna 2014 přijela na pracovní návštěvu České republiky místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu Neelie Kroesová.

Vystoupila na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové. Ve svém příspěvku zdůraznila důležitost digitální ekonomiky a upozornila na vliv, jaký mohou mít na náš každodenní život digitální zařízení. „Zde v České republice přibližně jedna šestina dospělých nikdy nebyla online“, uvedla Kroesová. „Více než milion Čechů tedy nemůže na internetu např. hledat práci, být v kontaktu s přáteli a rodinou či využívat z pohodlí domova veřejné služby.“

Komisařka připomněla hlasování Evropského parlamentu o návrhu na propojení evropských elektronických komunikací a zdůraznila v této souvislosti potřebu jednotného trhu v oblasti telekomunikací. „Nyní se nacházíme ve věku komunikace a je trestuhodné, že tato oblast nevyužívá svobod jednotného trhu. Na odvětví telekomunikací stojí naše konektivita i naše hospodářství.“  

Kromě účasti na konferenci měla komisařka Kroesová na programu řadu dvoustranných schůzek s představiteli orgánů české státní správy.

místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem jednala o otázkách programu Horizont 2020, otevřeného vládnutí, cloud computingu a podpory pro začínající podniky.

Na pracovní snídani s ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou debatovala o velké koalici pro růst a zaměstnanost v České republice. Jedná se o iniciativu, jejímž cílem je řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oblasti informačních technologií. Tématem diskuse bylo rovněž využití strukturálních fondů v České republice a zastoupení žen a mužů v odvětví IT.

S ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem komisařka probírala otázky digitální ekonomiky a návrh na propojení evropského trhu telekomunikací.

Tématem diskuse s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušanem Navrátilem byla problematika kybernetické bezpečnosti.

Místopředsedkyně Kroesová rovněž předala ceny vítězům v soutěži JuniorCrest mladým talentům v oblasti webového designu a vývojeLetošními vítězi se stali studenti Arcibiskupského gymnázia. Komisařka studenty upozornila i na akci Europe Code Week, jež se bude konat 11.-17. října.

Neelie Kroes se setkala také s Ondřejem Felixem, zástupcem pro digitální agendu v České republice. Diskutovala s ním o dalších možnostech propagace přínosů inkluzivní digitální společnosti v České republice.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …