Komisaři Kroes a Borg: Je na čase, aby do zdravotnictví vstoupila digitální revoluce

Evropa stojí před dilematem: zatímco veřejný sektor se vyrovnává s omezováním výdajů, náklady na zdravotní péči stoupají. Mnoho starších lidí si dělá starosti, kdo se o ně postará, zatímco mladší generace s obavami uvažuje, zda si bude moci zdravotní péči dovolit.

Dnes už kvalitní péče pro každého

Evropský systém zdravotní péče má za sebou dlouhou cestu. Ke kvalitní péči má přístup téměř každý, medicína učinila pokroky v léčbě a péči, pokud jde o dříve nevyléčitelné nemoci, díky vědeckému pokroku a organizovanému očkování se podařilo mnohé nemoci prakticky vymýtit a naši občané se dožívají vyššího věku. Evropské zdravotní systémy však byly v zásadě vytvořeny pro zvládání modelu akutní péče založeného na pohotovostní službě a chirurgických zákrocích spojených s pobytem v nemocnici.

Dnes je ale mnoho nemocí dlouhodobých a degenerativních. Čím dál více lidí trpí jednou nebo více chronickými chorobami. Se stárnutím populace bude tento trend pokračovat. Lidé s takovými problémy nepotřebují vždy stejný způsob péče a raději by zůstali nezávislí v domácím prostředí a vyhnuli se tak neustálým a zdlouhavým návštěvám u lékaře.

eHealth není scifi

Musíme se tedy přizpůsobit a v této změně nám mohou pomoci digitální technologie. Ať už jde o přístroje pro dálkové sledování, které měří a monitorují zdravotní stav přímo u pacienta doma a výsledky oznamují nemocnici, telemedicínská řešení, díky nimž můžeme konzultovat odborníky bez nutnosti dojíždění, roboty, kteří vypomohou s domácností, nebo jen o mobilní aplikace, které umožní kontrolovat vlastní zdravotní péči. Nejedná se o sci-fi – řešení již existují a mnohá z nich byla vyvinuta v Evropě. Mohou poskytnout více lidem lepší péči a snížit pracovní zátěž zaměstnanců nemocnic. Z dlouhodobého hlediska to může rovněž znamenat snížení cen, zvýšení efektivity zdravotnických systémů a budování průmyslu pro budoucnost.

Při zprostředkování technologií elektronického zdravotnictví pacientům však chybí vedení.  Sektor zdravotní péče stále váhá, zda má digitální revoluci přijmout, a dává přednost tradičním metodám a modelům. Politici raději nechtějí systém, který se v minulosti osvědčil, narušovat.

Nový plán, nové digitální zdravotnictví

Nový evropský akční plán pro elektronické zdravotnictví, který byl zahájen 6. prosince, uvádí způsoby, jak můžeme ve zdravotnictví využít digitálních výhod a poskytnout tak lepší zdravotní péči našim občanům. Heslo zní: otevřme bránu inteligentnějším a bezpečnějším zdravotnickým službám zaměřeným na pacienty.

Smyslem tohoto hesla je dát pacientům a pracovníkům ve zdravotnictví dovednosti a důvěru v používání nových technologií. Je třeba navzájem propojit zařízení tak, aby spolu mohla komunikovat a vyloučilo se tak plýtvání a opakování. Je třeba investovat do výzkumu personalizované medicíny budoucnosti, zvyšovat informovanost pacientů, zdravotnického personálu a účastníků systémů zdravotnictví a přesvědčit je o výhodách elektronického zdravotnictví. Je třeba poskytnout malým podnikům podporu, aby nám mohly dodat inovační řešení, která potřebujeme.

Stále více lidí začíná používat aplikace a další zařízení k tomu, aby převzali kontrolu nad informacemi o svém zdraví. Naší úlohou je proto zajistit si jejich důvěru tím, že vyjasníme právní nejistoty týkající se bezpečnosti, kvality a transparentnosti.

Změny jsou nevyhnutelné

Hlavně to však znamená zatnout zuby a pustit se do změn.  Věci se již dávají do pohybu. Všechny členské státy se dobrovolně přidaly k síti pro elektronické zdravotnictví, aby se dohodly na pokynech k interoperabilitě, která usnadní zavedení elektronického zdravotnictví do přeshraniční zdravotní péče.

V rámci evropského inovačního partnerství v oblasti aktivního a zdravého stárnutí se 3 000 zúčastněných subjektů zavázalo ke zlepšování kvality života lidí, což přinese přímý prospěch čtyřem milionům Evropanů. Všechny tyto subjekty si uvědomují, že společná práce je lepší a levnější než začínat od nuly. A za jejich spojením stojí EU. Díky tomuto přístupu zdola se můžeme učit a růst rychleji, než když budeme čekat, až skupiny zemí učiní pokrok společně.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …