Koalice se shodla, že odhlasuje povinné elektronické recepty

Od roku 2015 budou v republice povinné elektronické recepty na léčiva. Doktoři by tak měli mít přehled o tom, co přesně za léky pacient užívá, zamezí se i padělání předpisů. Koalice získala ve sněmovně dostatečnou podporu, návrh tedy projde.

E-recept již lze užívat, ale není povinný

„Náš velký předělový návrh má za sebou koaliční shodu ve výboru, takže předpokládáme podporu většiny v poslanecké sněmovně. Schválení by tam měla dojít povinná elektronická preskripce a možnost výdeje léčivých přípravků na předpis formou internetové objednávky,“ zmínil pro Mediafax Boris Šťastný. Dodal, že zákon zapadá i do plánů ministerstva zdravotnictví, které na další léta plánuje elektronizaci českého zdravotnictví.

Další člen výboru pro zdravotnictví Jiří Skalický podotkl, že účinnost pozměňovacího návrhu, který je součástí projednávaného zákona o léčivech, připadá na 1. leden 2015. Již dnes lze elektronický předpis využívat, ale není povinný, což podle Skalického neumožňuje vznik komplexní databáze o lécích, jaké konkrétní pacient užívá. Výhody by měly plynout pro pacienty, lékaře, lékárny i zdravotní pojišťovny.

Lepší plánování, ale peníze navíc

Pro lékaře by novinka měla přinést výhodu v podobě vzniku databáze v centralizované, kumulované podobě. „Větší zdravotnická zařízení budou moci lépe plánovat. Podstatně to řeší i problém padělků či neúplných receptů, budou se lépe hlídat kontraindikace,“ podotkl Skalický. Pro lékárny předpokládá zvýšení bezpečnosti práce s daty, ochranu před výdejem na padělky a snížení administrativní zátěže. Efektivnějšího řízení nákladů by se mělo dostat i pojišťovnám.

Náklady by přitom měly spočívat jen jen v nákupu počítačů a připojení na internet. „Očekávám i možnou kritiku. Na jedné straně u elektronického receptu kritiku všech možných organizací, které se snaží zastupovat lékaře. Je možné, že budou mluvit o další práci navíc a o dalších penězích navíc. Na druhou stranu je evidentní, že ten systém ztransparentní celý ten proces,“ řekl Mediafaxu občanský demokrat.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …