Karta života pomáhá seniorům

O systémové a důstojné péči o seniory se v České republice často diskutuje. V řešení této otázky jsme teprve na začátku. Český statistický úřad uvádí, že nyní u nás žije na 1,5 milionu osob starších 65 let. V roce 2050 by to pak měly být téměř tři miliony.

Klidné stáří

Mnoho odborníků i laiků si klade otázku, jak seniorům vytvořit podmínky pro klidné stáří. Jednou z nich je bezesporu ta, která dává seniorům možnost zůstat pokud možno co nejdéle ve svém přirozeném prostředí. Nepreferovat umísťování starších občanů do jakýchkoliv ústavů. Pokud je senior pohyblivý a netrápí ho paměť, neměl by být problém zajistit mu dovážku jídla, občas návštěvu sociálního pracovníka a dále dát jistotu rodině, že je jejich tatínek či maminka v bezpečí.

Jednou z takových podpůrných jistot může být občanům aplikace, kterou pro své klienty vytvořila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211). Je to SOS tlačítko na chytrém telefonu. Je součástí velmi užitečné Karty života, kterou ZP 211 nabízí svým klientům zdarma.

SOS tlačítko je určeno pro situace, kdy se člověku udělá nevolno. Stačí, aby zmáčkl toto tlačítko a telefon sám vytočí číslo nejbližšího příbuzného. „Aplikace je vytvořena i pro situace, kdy už klient není schopen hovořit. V takovém případě vyšle jeho telefon blízkému člověku SMS zprávu o tom, že se dotyčný nachází v ohrožení zdraví. Ve zprávě budou navíc uvedeny i GPS souřadnice místa, kde se dotyčný nachází, pokud by byl například někde na procházce. To usnadní, aby ho příbuzní nebo už lékaři záchranné služby snadno vyhledali,“ popisuje tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková.

Kromě toho budou hned na mobil postižené osoby odeslány nejdůležitější zdravotní údaje z Karty života, které by mohly být užitečné právě pro lékaře záchranky. Ti se tak rychle dozvědí, že dotyčný trpí například cukrovkou, má epilepsii, astma či jinou závažnou chorobu. Z SMS zprávy lékaři zjistí i jaké léky dotyčný užívá, případně zda je na něco alergický. Karta života může tedy v krajním případě přispět až k záchraně života.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …