Jsou známi vítězové 5. ročníku Novinářské ceny EU v oblasti zdraví

Tonio Borg, evropský komisař pro zdraví, oznámil včera večer v Bruselu během slavnostního předání cen jména vítězů pátého ročníku Novinářské ceny EU v oblasti zdraví. Poroty v jednotlivých zemích EU vybraly z více než 850 přihlášených článků 28 národních finalistů. ZaČeskou republiku se do finále dostal článek „Když smrt sluší“ reportérek Magdaleny Sodomkové a Pavlíny Wolfové napsaný pro MF DNES.  Porota v letošním ročníku rozhodla takto:

1. místo: Henk Blanken, píšící pro nizozemský deník Dagblad van het Noorden, za svůj článek „Carelova hlava“, v němž popisuje příběh mladého muže postiženého Parkinsonovou chorobou – od diagnózy až po léčbu – a předkládá podrobné a emocionální svědectví o průkopnické operaci, které se Carel podrobil.

2. místo: Christiane Hawranek a Marco Maurer z německého týdeníku Die Zeit, za svůj ostrý dokumentární článek „Obchodníci s pacienty“, který se věnuje odhalování pochybných praktik v oblasti neregulované přeshraniční zdravotní péče.

3. místo:  Mette Dahlgaard, redaktorka dánského deníku Berlingske, za článek „Zabíjím někoho?“ pojednávající o dárci spermatu, který zjistí, že je nositelem genu vysoce dědičné formy rakoviny, avšak při svých pokusech o nalezení způsobu, jak případné děti varovat, naráží na neprostupnou zeď.

Komisař Borg uvedl: „I v uplynulém roce novináři z celé Evropy přiblížili veřejnosti významná témata týkající se zdraví a přispěli k jejich pochopení. Napsali řadu fascinujících článků věnovaných například Alzheimerově chorobě, nebezpečím spojeným s cukrem, využití robotů k operativním zákrokům, vzácným onemocněním či euthanasii. Tři vítězné články, které po náročném rozhodování vybrala porota EU, vynikají svou hloubkou, originalitou a schopností upoutat čtenáře“.
Štítky:

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …