Je cloud bezpečnou možností pro ukládání a sdílení dat?

Rostoucí objem dat, která neustále produkujeme, nás nutí hledat další a nové způsoby jejich ukládání. Přitom většinou potřebujeme splnit dvě podmínky – data musí být snadno dostupná a zároveň nesmí hrozit jejich ztráta nebo zneužití. V poslední době se v proto dostávají do centra zájmu cloudová a externí úložiště, jsou bezpečná?

S potřebou ukládat a zálohovat velké množství dat zažívají v poslední době rozmach tzv. cloudová úložiště. Uživatel může díky cloudu pohodlně využívat služby a programy uložené na serverech na internetu, zálohovat a sdílet tam svá data a následně k nim přistupovat z libovolného místa i zařízení.

Většina z nás využívá cloud každý den, i když si to možná neuvědomujeme, používáme služby jako je seznam.cz, post.cz nebo Gmail či Hotmail. To znamená, že máme své soukromé poštovní schránky v cloudu. Když se chceme dostat ke svým emailům, nemáme je uložené v počítači, ale musíme na internet na jejich virtuální umístění.

Mimo email využíváme samozřejmě různé další služby Cloud computingu jako například Uloz.to, Rapidshare, Skype či různé služby přístupné skrze aplikace našich chytrých telefonů. Principem cloudových služeb a produktů je to, že nám jako uživatelům propůjčují výpočetní výkon serverů, často právě formou specializovaných aplikací.

Cloudová úložiště určená pro ukládání dat nabízí řada společností i zdarma, účty určené pro běžné uživatele jsou však často omezené datovou velikostí. Zdarma poskytovaný prostor se pohybuje nejčastěji od 2 do 15 GB (v závislosti na poskytovateli), přičemž kdo chce větší prostor, musí si připlatit. U cloudu je přitom specifické, že uživatelé neplatí za vlastní software, ale za jeho užití

Výhody a nevýhody cloudu

Pro vnímání služby uživatelem je hlavní, že mu aplikace mu funguje „všude“. Data nemá uložená jen na svém lokálním počítači, ale kdesi „v cloudu“, a přistupuje k nim pomocí aplikací, které si opět neinstaluje na svůj počítač, ale které běží „kdesi“. Uživatel pak pouze přistupuje k jejich uživatelskému rozhraní.

Také mnoho společností je možnostmi cloudu nadšeno – především představa, že svým zaměstnancům dají jednoduché počítače, nenáročné na údržbu a bez nutnosti pravidelně aktualizovat všechny aplikace, je velmi lákavá. Nadšení však rychle opadne, jakmile přijde na řadu otázka bezpečnosti: „Kde naše data budou? A to je bude mít někdo k dispozici?

Právě fakt, že společnost nemá nad daty naprostou vládu, brzdí nástup cloudů do firem. Například u textového editoru by to nejspíš až tak nevadilo, ale představa, že mají virtuálně svěřit svá citlivá data – smlouvy, rozvahy, účetnictví – nějaké třetí straně, je odrazující.

cloud

Jak je to tedy s bezpečností?

Výsledkem těchto obav a požadavků je koncept „privátního cloudu“, ten by mohl být zajímavý i pro oblast zdravotnictví, protože speciálně ve zdravotnictví jsou zpracovávaná data maximálně citlivá – osobní údaje, data o zdravotním stavu, apod.

Zatímco veřejný cloud computing je například Skype nebo seznam.cz, což jsou služby určeny pro celou populaci nebo pro velký počet klientů a všem poskytují stejnou nebo velmi podobnou funkcionalitu, privátní cloud je například hostovaný mailový server nebo hostované specializované aplikace, kde u jednoho poskytovatele je například 50–500 zákazníků.

Implementace privátního cloudu je plně v režii firmy, stejně tak přístup bývá omezen pouze na vnitřní uživatele. Takové řešení kombinuje výhody cloudů a vyšší bezpečnost dat, garantovanou dostupnost a další požadavky korporátní či veřejné sféry.

U cloudu tak jako u každé novinky platí, že nemusí být řešením pro každého, cloud není všespásný a jeho použití v situacích, na které se nehodí, může přinést více starostí než užitku. Jinak je ale jasné, že postupný vývoj směřuje k vylepšování (nejen) jeho bezpečnosti. A pro konkrétní požadavky se dá přijít s konkrétními řešeními, která budou splňovat i ty nejvyšší standardy.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …