Jak na ochranu Vašich dat

Uvědomte si, jak jsou data ve Vašim počítači cenná. Ztráta nebo poškození Vašich dokumentů, fotografií nebo práce se zkrátka nahradit nedá. Je tedy dobré mít na paměti ochranu dat. Dnes se podíváme na tři hlavní oblasti, ke kterým se vyplatí přistupovat obzvláště opatrně.

 

První oblastí je zálohování dat, je dobré si uvědomit, že i pevné disky počítačů se mohou poškodit a Vy tak o svá data můžete přijít. Druhou oblastí je šifrování citlivých dat např. v případě,  kdy počítač sdílí více uživatelů. Třetí oblastí je pak sdílení dat a jeho zásady, zejména zabezpečení při sdílení na internetu.

Zálohování dat

I když by se mohlo zdát, že data uložená v počítači nebo na SSD discích jsou v bezpečí a nemůže se jim nic stát, je dobré vést vědět, že oba typy disků (pevný i SSD) se mohou poškodit. Obzvláště náchylné jsou k tomu pevné disky v noteboocích, které často přenášíte. Data však nemusíme ztratit jen při ztrátě nebo poškození disku, al i při napadení počítače nežádoucím softwarem.

Zálohování Vašich dat je je tedy základ a mělo by se provádět pravidelně. Je to jediný opravdu spolehlivý způsob, jak se dostat k jednou ztraceným souborům. Jak tedy data zálohovat? Prvním způsobem je prosté zkopírování dat na externí úložiště dat, např. na druhý disk, na externí disk, na flashku, CD nebo jiné datové úložiště.

Druhý způsob je pak využití specializovaného programu nebo možností operačního systému. Pokud využijete nějaký zálohovací program, má to tu výhodu, že ten vše ohlídá za Vás a data zálohuje pravidelně podle Vašeho nastavení. Navíc Vám to umožní provádět kompletní zálohu počítače, včetně všech uživatelských nastavení a nainstalovaných programů.

Šifrování dat

Pokud máte ve svém přenosném počítači citlivá data, měli byste zvážit šifrování. To znamená převádění Vašich dat do nečitelné podoby. pro opětovný převod dat do původního stavu je pak potřeba zadat heslo. Možností, jak šifrovat data, je několik. Můžete využít možností Vašeho operačního systému nebo použít speciální programy k šifrování dat určené.

Určitě se vyplatí se zamyslet, jak moc citlivá data ve svém počítači máte a co by jejich případný únik nebo ztráta mohly způsobit. Jiný přístup k šifrování budou mít firmy a organizace, jiný přístup bude u domácích počítačů, kde pravděpodobně většina z nás až tak citlivá data neuchovává. Nicméně nikdy není na závadu uvažovat o nějakém způsobu šifrování nebo alespoň o ochraně formou hesla pro přístup k uživatelskému účtu v počítači.

Sdílení dat

Sdílení dat se s rozšiřováním internetu stává běžnou a potřebnou činností, ať už se jedná o fotografie, videa nebo různé typy dokumentů. Ke sdílení a šíření dat lze využít mnoho různých typů úložišť. Ty mají nejčastěji charakter trvalého úložiště, ve kterém data zůstávají trvale (např. Facebook, rajce.net), nebo charakter dočasného úložiště, typicky např. Uschovna.cz nebo Uloz.to.

Vždy je ale dobré ověřit, jaké možnosti ochrany proti nežádoucímu přístupu daná služba nabízí. Je důležité, aby služba dokázala zaručit minimálně to, že k datům bude mít přístup pouze ten, komu jste to dovolili. Většinou to ale funguje tak, že pokud tato omezení sami nenastavíte, může být vše, co sdílíte, dostupné komukoli na internetu!

V souvislosti se sdílením dat (zejména pak fotografií, hudby a videí) je dobré mít povědomí také o platných zákonech a případných postizích, které plynou z porušování autorských práv a duševního vlastnictví.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …