Jak je to s národní koncepcí eHealth v ČR?

V poslanecké sněmovně se uskutečnil seminář zabývající se elektronizací ve zdravotnictví. Bodem zájmu byla hlavně koncepce eHealth, která se tak poprvé začala řešit na nejvyšší úrovni Ministerstva zdravotnictví.

Loni na Ministerstvu zdravotnictví ČR vzniklo oddělení strategie eHealth. Tvorbu strategie má na starosti čtyřčlenný expertní tým, za podpory 36 členné skupiny odborníků z různých organizací, který systematicky pracuje na strategii elektronizace ve zdravotnictví. Kompletní strategie by měla být hotova ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Gestorem je náměstek pro zdravotní pojištění Tom Philipp, koordinátorem Norbert Schellong. V řídícím výboru jsou pak zástupci SÚKL, krajů, zdravotního výboru či Ministerstva práce a sociálních věcí. Důležitou inovací má být právě nový a komplexní pohled na eHealth.

Inspirací pro eHealth koncepci může být i česká forma eGovermentu. (Více o eGovermentu v ČR najdete i ve článcích na portálu eZDRAV.cz, třeba zde.) Příkladem úspěšného fungování prvků elektronického zdravotnictví je kraj Vysočina – výměna zdravotnické dokumentace, elektronická ambulance a další.

V oblasti elektronizace však celkově Česká republika prozatím zaostává. Před námi jsou tak i často srovnávané země – Polsko a Slovensko. Jedním z největších omezení úspěšné implementace eHealth je především absence mezirezortní spolupráce a dostupnost informací.

Jako důležitý zdroj financování by mohla ČR využít prostředků Evropské unie. Myšlenka eHealth by měla být členy EU řešena v programovém období 2014-2020. Česká republika by na toto období měla získat cca 20,5 mld. € .

V minulém programovém období (2007-2013) si ČR ale v čerpaní dotací příliš dobře nevedla. Evropská komise pro Českou republika vyhradila celkem 733,2 miliardy korun. Z těch bylo ale v rámci 18 operačních programů ke konci roku 2013 proplaceno jen necelých 395 miliard korun, tedy 54 % alokace těchto operačních programů. Ohroženo je nadále čerpání dotací až ve výši 65 miliard korun. Vyplývá to z EU reportu 2014 vydaného NKÚ.

Více informací k tématu najdete např. ve článcích zde, zde nebo zde.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …