Informační systém IHS-Indra Salud pomáhá digitalizaci zdravotnictví v Chile

Společnost Indra zvítězila ve výběrovém řízení na kontrakt za 9 milionů eur pro Metropolitní zdravotní služby řízené Ministerstvem zdravotnictví Chilské republiky. Předmětem smlouvy je dodávka a implementace zdravotnického IS IHS-Indra Salud v nemocnici Hospital de La Florida.

Řešení představuje první integraci systému IHS-Indra Salud s řešením SAP. Hospital de La Florida se tak stane první nemocnicí, jež v rámci programu koncesí nemocničních zařízení chilského ministerstva zdravotnictví zahájí provoz stoprocentně digitalizovaným způsobem. Informatické aplikace pokryjí všechny asistenční úrovně – ambulanci, urgentní příjem, hospitalizaci, pavilon chirurgických disciplin aj.

Aplikace budou mít všechny asistenční funkcionality k tvorbě elektronické zdravotní historie pacienta. Vedle toho dodá Indra také aplikace pro podpůrné služby, jako jsou klinické a transfuzní laboratoře nebo laboratoř patologické anatomie, a podpůrná řešení pro klíčová oddělení nemocnice. Zajistí integraci monitoringu životních funkcí a anestetických přístrojů pro vizualizaci dat v reálném čase.

Další složkou integrální dodávky Indry je implementace Business Intelligence pro efektivnější rozhodování a řešení ERP SAP, které pokryje finanční řízení, zásobování, údržbu a běžný účet pacienta. Projekt zajistí interoperabilitu se systémy sítě Metropolitní zdravotní služby a systémy vládních organizací, jako je Národní fond zdraví (FONASA) a Informační systém pro řízení explicitních garancí ve zdravotnictví (SIGGES). K dosažení interoperability se v projektu využijí mezinárodně známé standardy, garantující integritu a čitelnost informací.

Implementace globálního řešení e-zdraví v Chile představuje průkopnický projekt. Nemocnice je první, která se úspěšně zúčastnila licitace v rámci vládního programu nemocničních koncesí. Cílem iniciativy je podpořit růst a modernizaci celonárodní asistenční sítě cestou cese budování instalací a provozování základních neklinických služeb a IT v nemocnicích. Klinické řízení středisek zůstává v kompetenci ministerstva zdravotnictví.

V horizontu příštích dvou, tří let plánuje chilská vláda nabídnout v licitaci dalších přibližně deset nových zdravotních středisek. Vzhledem k tomu, že by se řešení e-zdraví mohlo stát v zemi standardem, má projekt Indry klíčovou strategickou hodnotu.

Nemocnice de La Florida se nachází v jednom z nejhustěji osídlených regionů Chile. Spadá pod Metropolitní zdravotní služby jihovýchod, jednu z celkem 29 zdravotnických institucí v zemi. Řadí se mezi nemocniční střediska s nejrozsáhlejším pokrytím a nejkomplexnější sítí. Zastavěná plocha v La Florida dosahuje téměř 70000 m2, plánovaná lůžková kapacita činí 400 lůžek. Nemocnice bude řešit asistenční potřeby téměř 390000 obyvatel. Plánovaný termín zprovoznění je březen 2013.

Globální vůdčí postavení v segmentu digitálního zdravotnictví

Nový projekt Indry představuje další impulz pro vývoz jejích zkušeností a pro její globální postavení coby lídra v oblasti digitálního zdravotnictví. V posledních měsících implementovala nadnárodní IT firma svůj systém IHS-Indra Salud v nejvýznamnější nemocnici na Filipínách, Makati Medical Center (MMC), a získala rozsáhlý projekt pro ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo obrany Bahrajnského království. Projekt v Bahrajnu zahrnuje vývoj a globální provozování veškerých aplikací v rámci národní zdravotnické sítě, tedy v nemocnicích a ostatních zdravotních střediscích. Řešení Indry pro zdravotnictví je provozováno také v několika nemocničních zařízeních v Maroku.

Vedoucí pozici v implementaci a vývoji aplikací zastává Indra i ve Španělsku. Její projekty tu zahrnují služby primární lékařské péče, specializované služby, elektronický lékařský předpis a digitální lékařskou obrazovou dokumentaci, to vše ve státním i soukromém sektoru zdravotnictví.

Prospěch z řešení a systémů vyvinutých Indrou pro sektor zdravotnictví dnes pociťuje více než 32 milionů lidí na čtyřech kontinentech. Její řešení využívá přes 100 tisíc odborníků ve více než 5 600 zdravotních střediscích a nemocnicích a prostřednictvím jejích systémů se každý den sjednává kolem 500 tisíc návštěv.

Své technologie a znalosti týkající se sektoru zdraví soustředila firma do portfolia „Řešení pro zdravotnictví“. Jeho fokus leží v několika oblastech: telemedicína, digitální zdravotní obrazové informace, elektronický recept anebo např. elektronická zdravotní karta. Řešení Indry jsou výsledkem zkušeností získaných při realizaci projektů pro soukromé i státní instituce ve Španělsku a v zahraničí.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …