ICT UNIE vítá vznik Rady vlády pro informační společnost

Podle ICT UNIE, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, je zřízení Rady vlády pro informační společnost pozitivním krokem. V zájmu úspěšného fungování tohoto poradního a koordinačního orgánu, o jehož vzniku rozhodla vláda na svém jednání 24. listopadu, bude zapojení širokého spektra odborníků z oblasti ICT.

Efektivně fungující rada přispěje k dalšímu rozvoji elektronické veřejné správy, digitální ekonomiky a celkově účinnějšímu využití potenciálu informačních a komunikačních technologií (ICT) v Česku. „Jednoznačně vítáme, že vláda se tímto krokem zřetelně přihlásila k prioritám, které zařadila už do svého programového prohlášení. Pokračování rozvoje informační společnosti je, respektive mělo by být, klíčovým strategickým cílem České republiky. Důležitým úkolem nově zřízené rady bude mimo jiné formulace jasných pravidel pro budování a provoz informačních systémů ve veřejném sektoru,“ prohlásil prezident ICT UNIE Svatoslav Novák.

Rada vlády pro informační společnost naváže na činnost Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost (RVKIS). Ta vznikla v roce 2007, ale poslední přibližně rok a půl nefungovala. ICT UNIE a její členské firmy jsou připraveny aktivně se podílet na činnosti nové rady, dát k dispozici své kompetence a odborné zdroje, podobně jako tomu bylo v případě RVKIS.

Jednání mezi ICT UNIÍ a ministerstvem vnitra, které bude odpovědné za činnost Rady vlády pro informační společnost, v tomto směru probíhají. V pátek 21. listopadu se uskutečnilo pracovní setkání ministra Milana Chovance, náměstka pro informační a komunikační technologie Jaroslava Strouhala i dalších představitelů vedení resortu vnitra se zástupci ICT dodavatelů, kde se diskutovalo o dalším rozvoji eGovernmentu v Česku.

„Vzájemný dialog i faktická spolupráce mezi ICT průmyslem a státní správou se postupně rozvíjí. To může celou oblast digitální ekonomiky v naší zemi výrazně posunout kupředu,“ doplnil Svatoslav Novák.

Zástupci ICT průmyslu v ČR před několika týdny vyzvali premiéra a členy vlády, aby koaliční kabinet začal konkrétně uskutečňovat priority, ke kterým se zavázal ve svém programovém prohlášení. Jde mj. o efektivní využití ICT ve veřejném sektoru a rozvoj internetové ekonomiky. Za nezbytné považují signatáři této výzvy zejména stanovení odpovědnosti za jednotlivé oblasti, specifikaci úkolů a určení závazných termínů.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …