ICT UNIE a Česká bankovní asociace uzavřely memorandum o spolupráci

ICT UNIE, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, a Česká bankovní asociace (ČBA) podepsaly memorandum o vzájemné spolupráci. Stalo se tak na konferenci ISSS 2014 v Hradci Králové. Oba subjekty chtějí přispět k účinnějšímu uplatňování moderních informačních a komunikačních technologií (ICT) ve veřejném i privátním sektoru a k dalšímu rozvoji eGovernmentu.

Mezi klíčové priority spolupráce řadí ICT UNIE a ČBA rozvoj pokročilých technologií i nástrojů a vytváření motivačních mechanismů, které pomohou ke stále širšímu využívání bezhotovostních plateb v ekonomice, a také podporu eGovernmentu a moderních forem elektronické komunikace mezi občany, veřejným sektorem a privátní sférou s cílem zvýšení efektivnosti a uživatelského komfortu této komunikace. Důležitým tématem pro nejbližší období bude využití systémů eGovernmentu pro bankovní sféru umožňující vzdálenou identifikaci klienta, zejména přístup k základním registrům. Neméně podstatné je vytvoření standardů pro transfery dat, elektronickou fakturaci, online sdílení vybraných informací z veřejných databází a agend (rejstříky, matriky, zdravotní pojišťovny, sociální pojištění, finanční úřady apod.).

Spolupráce obou silných sdružení, jimiž ICT UNIE a ČBA nepochybně jsou, úspěšně probíhá již několik měsíců. Věřím, že její další rozšíření a spojení kompetencí našich odborníků pomůže k prosazení řady dalších pozitivních kroků. Ty budou přínosem pro občany, podnikatelskou sféru i celkovou konkurenceschopnost Česka,“ prohlásil Svatoslav Novák, prezident ICT UNIE.

Banky jsou tradičně na špici technologického rozvoje a mají dlouhodobý zájem na podpoře bezhotovostní ekonomiky a na zavádění nových informačních technologií v celé ekonomice včetně eGovernmentu. ICT UNIE je pro tuto strategii přirozeným partnerem a podpis memoranda je stvrzením skutečnosti, že z naší spolupráce bude profitovat celá ekonomika,“ doplnil Pavel Štěpánek, výkonný ředitel ČBA.

ČBA a ICT UNIE společně vytvořily standard elektronické fakturace B2C-ISDOC, který usnadňuje a sjednocuje postupy při zasílání elektronických faktur klientům přímo do elektronického bankovnictví. Ti údaje na faktuře zkontrolují a mohou ihned odeslat online platební příkaz k jejímu proplacení. Hlavním přínosem je v tomto případě zjednodušení fakturace a pomoc klientům eliminovat chyby při zadávání plateb.

Obě organizace také spolu s dalšími signatáři podpořily Výzvu představitelů ICT průmyslu, asociací a sdružení k podpoře konkurenceschopnosti ČR, adresovanou nové české vládě. Na základě této výzvy koaliční kabinet doplnil oblast ICT a podporu internetové ekonomiky ve svém programovém prohlášení mezi priority rozvoje ČR.

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …