HCI zveřejnil žebříček nejlepších nemocnic pro rok 2014

Pořadí nemocnic každý rok určuje organizace HealthCare Institute podle toho, jak nakládají s penězi a jak jsou v nich spokojeni zaměstnanci a pacienti. Letos se do projektu zapojilo 156 nemocnic a v celkovém umístění zvítězila třinecká Nemocnice Podlesí, a.s.

Nemocnice Podlesí v hodnocení neboduje poprvé, vyhrála již potřetí, kromě letoška a loňska také v roce 2009. „Jsme relativně malá nemocnice, což v tomto kontextu je naší výhodou,“ míní její ředitel Karel Lukeš. Nemocnice získává kladné body hlavně za spokojené pacienty, ale i zaměstnance. „Vládne zde téměř rodinná atmosféra a nadstandardní spolupráce mezi jednotlivými odborníky, kdy prospěch pacienta je to nejdůležitější,“ zdůrazňuje Lukeš.

Oproti minulým letům hrálo v letošním hodnocení podstatně důležitější roli to, jak jsou zaměstnanci nemocnic zaplaceni. Šéf písecké nemocnice, která se v žebříčku umístila na druhém místě, Jiří Holan je přesvědčen, že dobře odměňovaný personál je cestou ke kvalitní péči o pacienty.

Zaštiťovat se hesly jako Pacient náš pán je šalba. Mým cílem je, aby byl spokojený personál, protože žádný nespokojený zaměstnanec vám nevygeneruje spokojeného pacienta,“ říká Holan, ředitel druhé nejlepší české nemocnice.

Největší česká nemocnice v Motole se podle letošního hodnocení může pochlubit nejlepším finančním zdravím. Mezi nefakultními si nejlépe vedla zařízení z Jihočeského kraje, vyhrála českobudějovická před českokrumlovskou. Podle šéfa HealthCare Institutu Daniela Vavřiny je to díky tomu, že vedení kraje zhruba před 10 lety udělalo změny v jejich fungování a hospodaření.

Nemocnice Podlesí ani ta v Písku, přestože se celkově umístily nejvýše, však nezvítězily v žádné z dílčích kategorií. Nejspokojenější hospitalizované pacienty má z fakultních nemocnic Motol, z ostatních pak nemocnice Litomyšl. Tu také nejlépe hodnotí zaměstnanci, v případě fakultních nemocnic je podle těchto měřítek zase první Ústřední vojenská nemocnice v Praze.

V těchto dnech organizace HCI pořádá odbornou konferenci Efektivní nemocnice 2014. Na místě máme našeho šéfredaktora, takže Vás budeme brzy informovat o jejím průběhu na stránkách eZDRAV.cz nebo i na našem Facebookovém profilu.

Celkový přehled výsledků Nejlepší nemocnice 2014: (převzato z ihned.cz)

Výstřižek

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …