Evropská komise 2013: Jak mění eHealth podobu zdravotnických systémů

eHealht je relativně novým přírůstkem digitálního věku, i přesto však dokáže měnit velmi silně podobu našich zdravotnických systémů. Jako jedna ze součástí sedmi priorit Digitální agendy pro Evropu (Digital Agend for Europe) je eHealth navrženo tak, aby pacienti i lékaři těžili z využívání informačních a komunikačních technologií pro udržení a neustálé zlepšování dosavadní zdravotnické péče.

Snadnější přístup

Usnadnění přístupu ke zdravotní péči, ať už je to kdekoliv, znamená zejména lepší přístup lékařů k pacientským záznamům. Takový přístup, jež umožní okamžitě pracovat s výsledky testů z laboratoře, stvořit diagnózu a předpis předat lékárníkům. eHealth má ale měnit i životy pacientů, zejména těch trpících chronickým onemocněním či zdravotním postižením. Mohou využít například online konzultací se svým lékařem nebo přenosných zařízení, jež nepřetržitě sledují jejich zdravotní hodnoty. Lidé se srdečními chorobami využijí monitorů, které upozorní lékaře na jakoukoliv změnu jejich stavu. Všichni mohou žít relativně normální život.

Fungujeme i na dálku

Komu by se i tato fakta zdála málo inovativní, je tu pro něj další součást koncepce eHealth, a to telemedicína. Záchrana pro mnoho životů, pro ty, kteří žijí v izolovaných místech a komunitách a nejsou schopni zajistit si sami přístup k ICT službám. I přesto mohou být na dálku sledováni a mohou získat i lékařskou péči. Může jim být paradoxně takto i zachráněn život.

Výsledky eHealth v procentech

Z praktického hlediska by mělo zavedené eHealth minimalizovat riziko lékařských chyb a dokázat včasně odhalovat zdravotní problémy. Domácí telemonitoring srdcí pacientů by mohl zlepšit jejich přežití až o 15 %, zatímco lůžková péče a počet dní strávených v nemocnici klesá o celých 26 %. To znamená úspora 10 % ošetřovatelské péče a nákladů na ni. Vyvarování se chyb v receptech za pomoci ePreskripce a nevhodných interakcí léků může předznamenat výsledky lepší o 15 %. Předvídá se, že eHealth bude rozhodujícím pro udržení cenově dostupné zdravotní péče přístupné všem po celé EU.

Po celé Evropě

Elektronické zdravotnictví boří bariéry, umožňuje lékařům a poskytovatelům zdravotní péče napříč Evropou spolupracovat a spoluorganizovat léčbu. Dodavatelé eHealth „nástrojů“ – jako například databází pro evidenci pacientů, mobilních automatických monitorů a dalších zařízení – mohou rovněž těžit z rozvoje tohoto sektoru jak lokálně, tak globálně.

S eHealth politikou Evropské unie však korespondují i další kroky, jako například různorodá práva pacientů v přeshraniční péči, financování pokročilého výzkumu a vývoje, vzájemná kompatibilita elektronických zdravotních záznamů. Digitální Agenda si klade za cíl posunout úroveň elektronického zdravotnictví do roku 2015 a do tohoto data poskytnout Evropanům bezpečný přístup ke svým online zdravotnickým záznamům. Ať už jsou doma, nebo cestují kdekoliv po Evropě. Usnadnit péči nejen pacientům, ale i lékařům.

  • Čtěte také: jak vypadá eHealth v České republice?

Mohlo by vás zajímat. . .

Software pro lékaře jako cloudové řešení?
V listopadu 2018 česká pobočka společnosti CompuGroup Medical uvedla na tuzemský trh revoluční ambulantní software nové generace CGM PRIMARY. V současné chvíli …
Ministr zdravotnictví o eHealth
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se chce soustředit na proveditelné změny a mezi nimi je i odstartování elektronizace zdravotnictví. Dle slov …
Nová ehealth infrastruktura již umožnila prvním pacientům využít eRecepty za hranicemi jejich státu
Nová iniciativa EU chce umožnit využívání eReceptů za hranicemi jednotlivých států evropské unie. Finští pacienti nově mohou získat léky na …